İstanbul-İzmir Arası 3.5 Saat Oluyor Ve...

İstanbul-İzmir Arası 3.5 Saat Oluyor Ve...
Cumhuriyet tarihinin en büyük ulaşım projesi hayata geçiyor. 11 milyar dolarlık projenin 7 yılda tamamlanması planlanmıştı. Ancak..

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek ve içerisinde dünyanın en büyük ikinci köprüsünün de olduğu İzmit Körfez ve Bağlantı Yolları'nın temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle atıldı. Erdoğan, "Bu büyük proje ile adeta ülkemize bir Cumhuriyet Bayramı hediyesi sunuyoruz" dedi. Cumhuriyet tarihinin en büyük ulaşım projesi 11 milyar dolara malolacak. Temel atma törenine Başbakan Tayyip Erdoğan'ın işletmeci firmalarla yaptığı pazarlık damgasını vurdu.

'YOL MEDENİYETTİR DEDİK'
9 Nisan 2009'da Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Gökçay konsorsiyumuna ihale edilen projenin temel atma törenindeki konuşmasının ardından konsorsiyum temsilcilerini kürsüye çağıran Erdoğan, projenin 7 yıllık süresinin çok uzun olduğunu söyledi. Nurol İnşaat Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı süreyi 1 yıl aşağı çekebileceklerini söyledi. Bu öneriyi kabul etmeyen Erdoğan, bu kez Astaldi firmasının başkanı Paola Astaldi'ye dönerek, babasının hatırını sordu ve süreyi kısaltmalarını istedi. Astaldi de, '6 yıl' deyince pazarlık başladı. Sıkı pazarlık sonucu 5 yılı kabul ettiren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu projenin, bundan sonraki 5'inci Cumhuriyet kutlamasında açılışını yapacağız. Yol medeniyettir. Kendimize koyduğumuz 15 bin kilometre duble yol hedefine 2 bin kilometre kaldı."

NASIL GİDİLECEK?
İstanbul' dan yola çıkan bir araç Kocaeli Dilovası'ndan otobana girerek, Körfez üzerindeki asma köprüyü geçecek. Köprüyü geçen araç, Hersek'e ulaşacak. Daha sonra yeni otobandan Orhangazi ve Gemlik üzerinden Bursa çevreyoluna çıkacak. Araç buradan hareketle Uluabat Gölü'nün doğusundan M.Kemalpaşa ve Susurluk ilçelerinin kenarından geçerek en kısa sürede Balıkesir'e gelecek. Ardından Savaştepe, Soma ve Kırkağaç'tan geçen araç, Turgutlu'dan batıya yönelip çevre yolundan İzmir'e ulaşacak. Bütün bu yolculuk yaklaşık 3.5 saatte tamamlanacak. İstanbul Eskişehir arasındaki mesafe de 2 saate inecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com