İstanbul: Mozaik mi, Çatışma mı?

İstanbul: Mozaik mi, Çatışma mı?
Başbakan'ın 'Bizi anlatmak için İstanbul fotoğraflarından oluşan albümle Avrupa'ya gittik' açıklamasının hemen ardından AP dün yayınladığı haberde Tophane'de yaşanan gelişmeleri duyurdu..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün gazete temsilcileriyle yaptığı toplantıda Türkiye'nin Avrupa'ya yanlış anlatıldığından yakındı. Erdoğan, açıklamasında 'İstanbulumuzun belli bir semtine ilişkin oraya sadece belli giysiler içerisinde olan insanlar girebiliyormuş gibi bir takdim var. Biz onlara 'Biz bu değiliz' demek mecburiyetinde kaldık. Bazen inanın fotoğraf albümleriyle gitmek durumunda kaldık, semt semt bazı fotoğraflar çekmek suretiyle' diye konuştu.

Bu açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden Amerikan Associated Press Ajansı, Tophane'deki galeri baskınıyla ilgili haberini İstanbul'u anlatan 6 kare fotoğrafla servise koydu.

AP'nin Christopher Torchia imzalı haberinde çarşaflı, türbanlı, başı açık, ağzında sigara çello çalan kadın fotoğrafları kullanıldı.
Haberde ise galeri baskınının Türkiye'deki kültür çatışması ile ilgili tartışmaları ateşlediği belirtildi. İstanbul'un göbeğindeki Tophane'de ortak sergi açılışları nedeniyle sokağa taşan kişilerin eli sopalı ve biber gazı taşıyan çete üyelerinin sistematik saldırısına uğradığı belirtildi.

AP, saldırıya uğrayan Nazım Hikmet Richard Dikbaş isimli ressamın, saldırganlardan birisinin kendisine söylediği, 'Siz bizi istemiyorsunuz, öyleyse biz de sizi' şeklindeki sözlerini aktarırken, İstanbul'da bu tip çete saldırılarının ve şiddete dayalı suç oranının göreceli olarak düşük olduğunu kaydetti.

Galeri saldırısının Türkiye'nin zengin-fakir, modern-geleneksel, laik-İslamcı, demokratik-otoriter kesimleri arasındaki ayrım konusunda uzlaşı bulma mücadelesini tekrar öne çıkarttığı vurgulandı.

GELİŞİME DARBE

AP, bir zamanlar kriz ve çatışmalara boğuşan Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükseldiğini ve bu hafta BM Genel Kurulu'nda yüksek profilli bir görev üstlendiğini belirtirken, 21 Eylül tarihli Tophane saldırısının Türkiye'nin modern gelişimini engelleyen karanlık dünyayı hatırlattığı kaydedildi.

Haberde, Başbakan Erdoğan'ın, Tophane'deki olayı Türkiye panoraması gibi sunmaya çalışanların hep aynı bayat oyunu tezgahlamaya çalıştıkları ancak kendilerinin bu tip bir provokasyona izin vermeyecekleri yönündeki sözleri aktarıldı.


AYNI SOKAĞI PAYLAŞIYORLAR

Haberde şu ifadelere yer verildi: 'Tophane'de birbirinden tamamen farklı hayatlar yan yana yaşıyor. Tespih çeken sakallı adamlar yol kenarında çaylarını yudumluyor. Bazı kadınlar geleneksel örtüleriyle, çok az bir kısmı peçeli. Orada genç sanatçılar ve koleksiyoncular var. Kabaca muhafazakar ve liberal olarak tanımlanan bu iki dünya dar bir sokağı paylaşıyor.'

AP, Tophane'de büyüyen otel yöneticisi Oya Baturalp'in görüşlerine yer verirken, 58 yaşındaki Baturalp, bölgede kabadayı ve sert gençlerin bulunduğunu ve bu kişilerin yeni gelenleri (galeri sahiplerinin) züppe ve yıkıcı faaliyetler içinde gördüğünü söyledi.
Bir zamanlar, Çingenelerle, Güneydoğu'dan gelen göçmenlerle, İtalyanlarla Rumlarla komşu olduklarını söyleyen Baturalp, 'Bu insanlar İstanbul'da yeni değil. Birlikte nasıl yaşanacağını biliyorduk. Hiçbir zaman böyle bir müsamahasızlık olmadı' dedi.
Türkiye'de din ile ilgili bir kutuplaşma yaşandığı belirtilen haberde, güç kazanan dindar hükümet ile asker ve yargıçları da içeren laikler arasında hendek oluştuğu belirtildi. Haberde, İslam'ın alkol tüketimini yasakladığı belirtilirken, saldırının olduğu gece galerinin plastik bardaklarda şarap ve alkollü meyve kokteyli ikram ettiği hatırlatıldı.

Akşam

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com