İstanbul siluetini kur korkusu sardı

İstanbul siluetini kur korkusu sardı
Türkiye'nin de içinde bulunduğu Brezilya, Hindistan, Güney Kore gibi dolar cinsinden borcu fazla olan ülkelerde kaygılar artıyor.
Büyük bir çoğunluk, İstanbul'u anlamsız hale getiren yeni binaların çoğaldığı görüşünde. 856 fit uzunluğundaki İstanbul Sapphire, Türkiye'nin en uzun binası. Avrupa'nın görkemli gökdelenleri arasında yer alan Sapphire, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelere akan ucuz dolar cinsinden kredilerle inşa edildi.
 
NYT''da yer alan makalede FED ile diğer büyük merkez bankaların faiz oranlarını indirmesiyle 2009 yılından beri Brezilya, Hindistan, Güney Kore ve İstanbul gibi ülkelere yoğun para girişi oldu.
 
Fakat şimdi, FED'in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı endişeleriyle paranın gelişmekte olan ülkelere terk ettiği bu dönemde, İstanbul siluetinin, ödenmemiş borçlar, zayıflayan para birimleri ve bankaların olası başarısızlığı ile fiyaskonun habercisi olabileceğine dikkat çekiliyor.
 
Bu hafta, Hindistan, Endonezya, Tayland gibi ülkelerin de içinde bulunduğu gelişen Asya piyasalarında hisse senetleri ile kurlar ağır darbe aldı.
 
FED'e ilişkin endişeleri hatırlanmasıyla küresel oyuncular gelişen ülkelerden paralarını çekmeye devam ederken, faiz oranlarında yükseliş hız kazanırken, para birimleri dolara karşı zayıfladı.
 
Özellikle Türkiye'nin de içinde bulunduğu Brezilya, Hindistan, Güney Kore gibi dolar cinsinden borcu fazla olan ülkelerde kaygılar daha da artıyor.
 
FED'in parasal genişleme adımından en fazla yarar sağlayan ülkelerden biri olan Türkiye'de gösterişli kuleler, alışveriş merkezleri, üçüncü köprü,üçünc havalanı gibi projeler ülkede dinamizmin sembolü haline geldi.
 
Fakat analistler bu noktada son dönemde artan bir riske dikkat çekiyorlar: Kur riski!
 
İstanbul'da inşa edilen gökdelenler, çelik imalatının yapıldığı Hindistan, petrol aranan Brezilya gibi ülkelerin borçlarının çoğu dolar cinsinden olurken, kazançlarının kendi para birimleri cinsiden olması risk teşkil ediyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com