İstanbul Üniversitesi’nde araştırma görevlilerine şok!

İstanbul Üniversitesi’nde araştırma görevlilerine şok!
İstanbul Üniversitesi’nde araştırma görevlilerine soruşturma!

İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Temsilciler Kurulu'ndan iki kişiye bir öğrenci forumunda YÖK Yasa Tasarısı aleyhine konuşma yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

AKP’nin yeni YÖK Yasa Tasarısı’nı eleştirmek de suç oldu. Yasa tasarısına karşı bir forumda konuşan iki araştırma görevlisine soruşturma açıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Temsilciler Kurulu, üyeleri Barkın Asal ve Mehmet Cemil Ozansü hakkında “Yeni YÖK tasarısını protesto etmek amacı ile toplanan öğrenci grubuna konuşma yapmak” suçlamasıyla disiplin soruşturması açıldığını duyurdu.

Soruşturmanın akademik hürriyete yönelik hukuka aykırı bir müdahale olduğuna değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Üniversite çalışanlarının, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin üniversiteleri doğrudan ilgilendiren gelişmelerle ilgili görüşlerini açıklamaları tabiî bir haktır ve bu hakkın kullanılması hiçbir izne tabi olamaz; hiçbir idari veya cebri yöntemle engellenemez. Bu gerçeği, gerek üniversitemiz gerekse de ülke kamuoyu ile paylaşmak için üniversite mensuplarını muhayyel “suç”un işlendiği yer olan Hukuk Fakültesinde toplanmaya ve “Yeni Yüksek Öğretim Kanunu Tasarısı” adı altında sunulan metnin içyüzünü birlikte daha güçlü şekilde açığa çıkarmak için Beyazıt Meydanındaki basın açıklamasına davet ediyoruz.

Tarih: 21 Şubat Perşembe
Yer: İ.Ü. Hukuk Fakültesi
Saat: 12:30
İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlileri (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com