İstanbul'a 149 yeni otobüs

İstanbul'a 149 yeni otobüs
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş:- "Bizim yaptığımız işlere, bırakın yapmak, hayalleri dahi yetişemez birilerinin. Bu şehirde birilerinin yapmış olduğu eksiklikleri, yanlışlıkları, kirlilikleri temizleme işi de bize düştü"- "İstanbul'da sad

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bizim yaptığımız işlere, bırakın yapmak, hayalleri dahi yetişemez birilerinin. Bu şehirde birilerinin yapmış olduğu eksiklikleri, yanlışlıkları, kirlilikleri temizleme işi de bize düştü" dedi.

İstanbul'un Anadolu yakasında hizmet verecek 149 yeni otobüs, Topbaş'ın katılımıyla Beykoz Belediyesi önünde gerçekleştirilen törenle hizmete girdi.

Topbaş, törende yaptığı konuşmada, İstanbul'da ulaşım ve yatırım konusunda yaptıkları hizmetlerle ilgili bilgi verdi.

İstanbul'un dünyaya model olduğunu belirten Topbaş, çalışmalar dolayısıyla İstanbul'un her alanda örnek alınan bir şehir olduğunu ifade etti.

Teknolojinin aktif olarak kullanımına dikkati çeken Topbaş, "Bilişim çağında, bilişim teknolojisinin getirdiği imkanları, belediye olarak, dünyada en iyi kullanan belediye biziz, programları yapan biziz. İstanbul, daha dengeli ve akıllı şehir olarak bilinen bir teknolojiye sahip hale geldi. Cep telefonlarından trafiği görebiliyorsunuz ve birçok bilgiye erişebilme imkanınız, artık belediye ölçeğinde ortaya çıktı. Bunu biz kentte yaşayan herkesin, rahatlıkla bu kentte yaşayabildiği, hizmet aldığı hale getirmek istiyoruz" diye konuştu.

- "Emaneti namus bildik"

Topbaş, geçmişte yapılan yanlışları düzelttiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bir teknik adam olarak, bu kentte yetişmiş bir insan olarak, proje adamı olarak, bilgi, deneyim ve tecrübelerimden ifade ederek söylemek istiyorum; belki zülfiyare dokunabilir. Bizim yaptığımız işlere, bırakın yapmak, hayalleri dahi yetişemez birilerinin. Bu şehirde birilerinin yapmış olduğu eksiklikleri, yanlışlıkları, kirlilikleri temizleme işi de bize düştü."

Kadir Topbaş, verilen sözleri gerçekleştirdiklerini kaydederek, "Hiçbir zaman sözümüzü yerde bırakmadık. Yapabileceklerimizi söyledik. 'Çok laf edelim de birileri inansın, peşimize düşsün' demedik" ifadelerini kullandı.

Yunus Emre'nin bir sözüne atıfta bulunan Topbaş, "Eğri dalın gölgesi eğri olur. Bizim gölgemiz eğri düşmez. Sözümüzü namus bildik. Emaneti namus bildik. Hizmetimizi bu çerçevede yapmaya devam ettik ve devam ettiriyoruz" dedi.

- 101 otobüs daha hizmete girecek

İstanbul'da üç binin üzerinde İETT otobüsünün yenilendiğine ve daha konforlu hale getirildiğine işaret eden Topbaş, Beykoz'da bugün hizmete giren 149 otobüsün ardından, 101 otobüsün daha hizmete gireceğini anlattı.

Kadir Topbaş, otobüslerden 110'unun doğalgazlı, konforlu ve çevreci olacağını, otobüslerde kablosuz internet ve cep telefonunu şarj etme bölmesi seçeneği ile kameralı sistemin de bulunacağını dile getirdi.

Konuşmasının ardından Topbaş, 149 otobüsü, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Beykozlu çocuklarla kurdele keserek, hizmete soktu. Kurdele kesiminin ardından bir otobüsün direksiyonuna geçen Topbaş, otobüsü bir süre kullandı.

- Kasımpaşa Havaray Ulaşım Sistemi

Kadir Topbaş, daha sonra basın mensuplarının, havaray ve yeni metro hatlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Proje adamı olduğunu ve göreve geldiği günden itibaren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı hizmet anlayışını sürdürdüğünü söyleyen Topbaş, İstanbul'a bugüne kadar 60 milyar lira yatırım yapıldığını, bu yıl ayrılan yatırım bütçesinin ise 8,5 milyar lira olduğunu belirtti.

İstanbul için daha birçok proje olduğunu kaydeden Topbaş, "İstanbul'da sadece metrolar değil, raylı sistemler, tramvaylar, teleferikler ve havaraylar gibi, toplu taşıma araçlarını da özellikle bazı bölgelerde getirmeye çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi Kasımpaşa Havaray Ulaşım Sistemi. Bu ulaşım sistemi, Şişhane'den Mecidiyeköy'e, iki metro istasyonu arasında, önemli bir taşıma görevi görecek. Buna benzer, daha birçok aks var. Her gittiğimiz yerde bu müjdeleri vereceğiz" diye konuştu.

- "16 istasyonlu bir proje"

Kadir Topbaş, yeni metro hattına ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

"Bu esasında yeni metro müjdemiz değil. Daha önce bizim planlarımızda var olan, 25 kilometrelik, Bakırköy ve Bahçelievler'den, Tüyap'a ve Beylikdüzü'ne kadar uzanacak olan metro. İhale aşamasına geldi, çalışmalar yapıldı. 16 istasyonlu bir proje ve buradaki, metrobüsteki yoğunluğu ancak metroyla çözebiliriz. Bunlar zaten bizim öngörümüzdü ve çalışmalarını yaptık. Şu anda ihale aşamasında. İnşallah bu yıl içerisinde ihalesi yapılır. Bu bizim, 2019 yılına kadar bitirmeyi vaad ettiğimiz projelerden bir tanesi."

Projelerin birçoğu için verdikleri tarihlerin geçerli olduğunu vurgulayan Topbaş, "Hatta ne zaman, nasıl yapılacağı da söylenmekte. Biz de vatandaşlarımıza bununla ilgili daha önce dağıttığımız broşürlerle ve gazete ilanları ile bunu gösterdik. İstanbul'da ulaşım sistemini ancak biz çözebiliriz" dedi.

Kadir Topbaş, daha sonra Beykoz'da yürüyerek, vatandaşlarla sohbet etti. AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı Gümüşsuyu Mahalle temsilciliğini ve Gümüşsuyu Taksi Durağı'nı ziyaret eden Topbaş, taksi durağına gelen telefonları da cevapladı.

Muhabir: Hilal Uştuk
Yayınlayan: Nurettin Coşkun

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com