İstanbul'a BM Kadın Örgütü ofisi

İstanbula BM Kadın Örgütü ofisi
New York'ta atılan imzalarla Türkiye, BM Kadın Örgütünün bölgesel ev sahibi ülkesi oldu

NEW YORK (AA) - Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Örgütüne bölgesel ev sahipliği yapması, New York'ta atılan imzalarla resmen hayata geçti. 

BM bünyesinde kurulan ''Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Birimi'nin (UN Women) bölge ofisi, bugün New York'ta atılan imzalarla İstanbul'daki faaliyetine başlamaya hazır hale geldi.

BM Kadın Örgütünün İstanbul Bölgesel Ofisi, Türkiye adına BM Daimi Temsilci Halit Çevik ile BM adına ise BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kadın Örgütünün İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka'nın New York'taki BM Daimi Temsilciğinde gerçekleştirilen imza töreniyle resmiyet kazandı.

İmza töreninde konuşan BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Çevik, İstanbul'da açılacak yeni BM ofisiyle, Türkiye ile BM Kadın Örgütü arasındaki işbirliğinde yeni bir dönem başlayacağını söyledi.

Büyükelçi Çevik, BM Kadın Örgütünün kuruluşundan bu yana, önemli siyasi, sosyal ve finansal zorluklarla birlikte, kadına karşı şiddetle mücadelede, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi, siyasete katılımının artırılmasının yanı sıra ekonomik olarak da güçlendirilmesi olanaklarının sağlanmasında ilham verici bir liderlik rolü oynadığını ifade etti. 

Çevik ayrıca, Türkiye'nin BM Nüfus Fonunun (UNFPA) Doğu Avrupa ve Orta Asya Ofisi, BM Kalkınma Programının (UNDP) Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölge merkezi, Dünya Tarım Örgütünün (FAO) Alt-bölge ofisi ve BM Sanayi Kalkınma Örgütünün (UNIDO) Bölgesel İşbirliği Merkezi'ne de ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

BM Kadın Örgütünün İcra Direktörü Mlambo-Ngcuka ise New York'taki imza töreninin örgütün yeni bölgesel mimarisinin bir parçası olarak alınan örgütün İstanbul'da ofis kurma kararının son adımı olduğunu ve daha da önemlisinin Türk Devleti ile BM Kadın Örgütü arasındaki işbirliğini başlatıyor olması olduğunu kaydetti. Mlambo-Ngcuka ayrıca, BM Kadın Örgütünün, İstanbul'da, BM Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Nüfus Örgütü ile (UNFPA) anahtar kardeş kuruluş olarak bulunacağını kaydetti.

Türkiye Hükümeti adına Büyükelçi Çevik'e teşekkür eden Mlambo-Ngcuka, desteğin kendileri için çok hayati olduğunu bildirdi.

 

-İstanbul resmen bir BM örgütü daha kazandı

 

BM'nin kadın konusundaki bölgesel çalışmalarına liderlik ve bu çalışmaları koordine edecek İstanbul'daki bölge ofisi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyet bakış açısının tüm plan ve programlara yerleştirilmesine yönelik taahhütlerin ülke düzeyinde somut eyleme dönüşmesini sağlayacak.

 İstanbul'daki BM'nin bölgesel ofisinin hizmet alanında, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'ndeki tüm ülkelerle Türkiye'nin ülkelerarası kadın politikasının oluşturulmasında da etkinliğini ve gücünü artırması bekleniyor.

BM'nin İstanbul'daki ofisiyle ilgili karar, 2012 yılında BM Kadın Örgütünün Yönetim Kurulu tarafından örgütün yeni bölgesel mimarisinin bir parçası olarak alınmıştı.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com