İstanbul'a yeni metro hattının temel atma töreni

İstanbul'a yeni metro hattının temel atma töreni
Başbakan Erdoğan: (1)"Toplu taşım kültürünü yaygınlaştıracağız. Toplu taşım kültürünün yanında inşallah istasyonlarımızda bu dönemde katlı otoparkları yaygınlaştıracağız"- "İstanbul'u, dünyanın en uzun metro ağına sahip ikinci kenti yapmak hedefiyle y

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde İstanbul'un nüfusunun 7,5 milyon olduğunu, bu rakamın şu anda 15 milyona ulaştığını belirterek, "Bunları görmek durumundayız. 286 yol ve kavşak düzenlemesini büyükşehir belediyemiz şu ana kadar yaptı. Bütün bunlara rağmen sürekli olarak, her gün 1500 kadar otomobilin İstanbul trafiğine girdiği böyle bir dönemde, tabii ki sıkıntılar yok değil. Toplu taşım kültürünü yaygınlaştıracağız. Toplu taşım kültürünün yanında inşallah istasyonlarımızda bu dönemde katlı otoparkları yaygınlaştıracağız" dedi.

Erdoğan, Alibeyköy Meydanı'nda düzenlenen "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey Metro Hattının Temel Atma ve 201 Erguvan Otobüsünün Hizmete Alım Töreni"ndeki konuşmasında, temeli atılan metro hattının ve hizmete sunulacak otobüslerin İstanbul'a hayırlı olmasını diledi.

54 milyon lira yatırım bedeli olan 20 yol ve kavşağın açılışını dün yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ekibine, İstanbul trafiğini daha da rahatlatacak bu önemli hizmetleri hayata geçirdikleri için teşekkür etti.

"İstanbul'u, dünyanın en uzun metro ağına sahip ikinci kenti yapmak hedefiyle yola çıktığımızda, birileri buna inanmamış, hatta dudak bükmüştü. Fakat biz, hedefimiz doğrultusunda kararlı bir şekilde çalışmaları sürdürdük. Adım adım neticelerini almaya başlıyoruz" diyen Erdoğan, 2004 yılında sadece 45 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu, bugün 141 kilometreye ulaştırdıklarını, bununla birlikte Marmaray gibi dünya çapında bir projeyi tamamlayıp hizmete açtıklarını, ayrıca Boğaz'ın altından lastikli araçların geçiş yapabileceği küresel ölçekteki bir başka tünel projelerinin de devam ettiğini, açılışını 2015'te yapacaklarını söyledi.

Erdoğan, raylı sistem uzunluğunu 2019 yılında 420 kilometreye, daha sonra da 776 kilometreye çıkarma hedeflerine her geçen yıl biraz daha yaklaştıklarını, bugün temelini atacakları hat ile birlikte İstanbul'da halen inşaatı devam eden metro hatlarının uzunluğunun 110 kilometreye ulaştığını kaydederek, Topbaş'ın, CHPlilerin konuşmasında Çin ile İstanbul Büyükşehir Belediyesini kıyasladıklarından bahsettiğini hatırlattı.

"Onlara verilecek cevap kolay. 1994 öncesinde 5 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP'deydi. Sorun 'Kaç kilometre metro yaptınız?' diye. O 5 yıl içerisinde başladıkları bir metro vardı, başladıkları yerde kaldılar. Biz geldik onu 11 kilometreye kadar tamamlama noktasına getirdik. Onlar sadece temel atmışlardı. Para bile bulamıyorlardı. 2,5 milyar dolar borçla aldım CHP belediyesinden İstanbul'u" diyen Erdoğan, 1,2 milyar dolarla kendinden sonraki arkadaşlarına devrettiğini dile getirdi.

- "Günde 1 milyon kişi yararlanacak"

Erdoğan, temelini attıkları 18 kilometrelik Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey Metro Hattı'nın İstanbul'daki metro zincirinin son değil, sadece yeni bir halkası olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu metro hattı Mecidiyeköy'de mevcut metro hattıyla, o istasyona entegre olacak. Oradan Topkapı-Edirnekapı-Habibler Tramvay Hattı'na, oradan Tekstilkent-Yüzyıl Mahallesi üzerinden Otogar-Başakşehir metro hattına ulaşılabilecek. Bu metro hattını, daha sonra Beşiktaş ve Kabataş'a kadar uzatarak, iş ve konut yerleşimi bakımından yoğun tüm alanlar arasında kesintisiz ulaşımı sağlamış olacağız. Günde 1 milyon kişinin yararlanabileceği, hesap böyle, bu hattın devreye girmesiyle Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki yolculuk süresi sadece 27 dakikaya düşecek. Bağlantılı hatlarla birlikte düşündüğümüzde, Mahmutbey'den metroya binen bir kardeşimiz Yenikapı'ya 39 dakikada, Üsküdar'a 48 dakikada, Sabiha Gökçen'e 95 dakikada ulaşabilecek. İstanbul'un nüfusu, şehirdeki araç sayısı ve yoğunluk sürekli artıyor olmasına rağmen, ulaşım konusunda attığımız bu adımlar sayesinde sıkıntı yaşanmasını bugüne kadar engelledik. Belediye başkanlığım dönemimde İstanbul'un nüfusu 7,5 milyondu, şimdi 15 milyona ulaştı. Bunları görmek durumundayız. 286 yol ve kavşak düzenlemesi büyükşehir belediyemiz şu ana kadar yaptı. Bütün bunlara rağmen sürekli olarak, her gün 1500 kadar otomobilin İstanbul trafiğine girdiği böyle bir dönemde tabii ki sıkıntılar yok değil. Toplu taşım kültürünü yaygınlaştıracağız. Toplu taşım kültürünün yanında, inşallah istasyonlarımızda bu dönemde katlı otoparkları yaygınlaştıracağız."

- "İstanbul, ulaşımda sadece Türkiye'de değil, dünyada örnek şehir olacak"

Erdoğan, İBB Başkanı Topbaş ve ilçe belediye başkanlarıyla bunları konuştuğunu ve yoğun bir şekilde, süratle katlı otoparkları yoğunlaştırarak, istasyonları daha rahat hale getireceklerini belirterek, bilhassa raylı sistem çalışmalarının aşama aşama hayata geçmesiyle, İstanbul'un ulaşım konusunda, sadece ülkede değil dünyada örnek bir şehir haline geleceğini bildirdi.

Dünyanın büyük şehirlerinde, metropollerinde Londra'da, şehrin merkezine girilemediğini, belirli "zone"lar bulunduğunu, bunların bir kısmının 10, bir kısmının 15, 20, 30 pound olduğunu, bu ücretler ödenerek merkeze girilebildiğini, Paris, New York'un da aynı olduğunu, New York'ta yoğun saatlerde şehre giriş çıkışların 1,5 saati bulduğunu söyledi.

Erdoğan, "Dünyanın her yerinde hangi alt yapınız olursa olsun, bütün bu noktadaki metro hatları olmasına rağmen bu sıkıntılar yaşanıyor. Bunları suistimal etmek doğru değil. Türkiye'de de şu anda bu sıkıntılarımız yok değil, var. Ancak bunlar da inşallah bu metro hatlarımız, hafif metrolarımızla, bunun yanında metrobüslerle bunları daha da kolaylaştıracağız. Acaba şu metrobüs bir kültür olarak Türkiye'ye gelmeden önce böyle düşünülebiliyor muydu? Yok. Bugün dünyanın birçok yerinde bu yok ama bizde var. Şu anda bu atılan adımla bakın o yoğun saatte metrobüsler tıklım tıklım dolu ve böyle bir yükü İstanbul'un üzerinden metrobüsle aldık" diye konuştu.

Metro hatlarıyla ulaşımın daha da kolaylaşacağını dile getiren Erdoğan, bu hatlarla birlikte, trafiğin daha da rahatlayacağını aktardı.

(sürecek)

Muhabir: Uğur Aslanhan
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com