İstanbul'a yeni metro hattının temel atma töreni

İstanbul'a yeni metro hattının temel atma töreni
Başbakan Erdoğan (4):"Bunlar zaten sandıkta netice alamayınca sokaklara dökülüyorlar, bunların hayatı böyle. Bunlar sandıkta alamadıkları için Menderes'i ipe götürenin ta kendileridir. Bunlar sandıkta alamadıkları için Gezi olaylarının içerisinde yer

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bunlar zaten sandıkta netice alamayınca sokaklara dökülüyorlar, bunların hayatı böyle. Bunlar sandıkta alamadıkları için Menderes'i ipe götürenin ta kendileridir. Bunlar sandıkta alamadıkları için Gezi olaylarının içerisinde yer alanlarının ta kendileridir. Şimdi de paralel yapılanmayla beraber çalışıyorlar" dedi.

Erdoğan, Alibeyköy Meydanı'nda düzenlenen "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey Metro Hattının Temel Atma ve 201 Erguvan Otobüsünün Hizmete Alım Töreni"ndeki konuşmasında, bir paralel yapının ortaya çıktığını, bu paralel yapının bir kısımın yargıda, bir kısmının emniyette, işbirliği yapmak suretiyle müteşebbislere, iş adamlarına yönelik adımlar attıklarını söyledi.

Üçüncü hava limanının maliyetinin 42 milyar dolar olduğuna işaret eden Erdoğan, beş firmanın ortak olarak bu ihaleyi aldığını, devlet olarak kendilerinin buraya para ödemeyeceklerini anlattı.

Erdoğan, 20 yıl süreyle bu beş firmanın burayı yapıp çalıştıracağı, yapımında devletin bir kuruşunun olmadığını ama bu firmaların aynı zamanda da devlete buradan ödemeler yapacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ana muhalefetin genel müdürü, bu CHP'nin genel müdür kalkıyor, bu ortaklardan bir tanesini grup toplantısında adını vererek diyor ki; 'Başında bulunduğu filanca sivil toplum örgütünden ayrılması lazım'. Dün de söyledim, o girişimcimiz oraya ne devletin, ne de senin atamanla gelmedi. O girişimcimiz oraya, oranın üyesi durumunda olan tüm üyelerin oylarıyla geldi. Onlar getirdiler, onlar alırlar. Senin demenle oradan bu girişimcimiz ayrılmaz, ayrılmamalıdır. Çünkü demokrasi mücadelesi budur ama bu adam demokrasiyi bilmiyor ki, bu adam sadece işine gelmeyen yerlerde, bakıyorsunuz talimatlar yağdırıyor, emirler veriyor. 'Oradan istifa etmesi lazım...' Sen kimsin ya? Sen işine bak. Bunlar zaten sandıkta netice alamayınca sokaklara dökülüyorlar, bunların hayatı böyle. Bunlar sandıkta alamadıkları için Menderes'i ipe götürenin ta kendileridir. Bunlar sandıkta alamadıkları için Gezi olaylarının içerisinde yer alanlarının ta kendileridir. Şimdi de paralel yapılanmayla beraber çalışıyorlar. Düne kadar bu kadar aleyhteydiler. Düne kadar bu kadar veryansın ediyorlardı. Ne oldu ya? Ne kadar çabuk arkadaş oldunuz, ne kadar çabuk dost oldunuz? İşte biz bu ülkede taş üstüne taş koyanların yanındayız. Fakat bu CHP'nin genel müdürü bugüne kadar taş üstüne taş koymadığı gibi, biliyorsunuz bir zamanlar SGK'nın genel müdürüydü... SSK'nın genel müdürü olduğu zamanlarda hastanelerimizin halini hatırlayın. Hastanelerde ilaçlarımızı bulabiliyor muyduk? Doktor ilaç verirdi, inerdik hastanenin eczanesine maalesef ilaçların çoğu yok. O zaman tabii eczaneler de ilaç vermiyor. Ancak paranı verip ilacını öyle alabiliyordun. Şimdi böyle bir sorun var mı? Şimdi hastanelerimiz daha modern hale geldi mi? Yeni hastanelerimiz açılıyor mu? Artık odalarımız koğuş sistemiyle değil, bir yatak, iki yatak, üç yataklı ve özel sektörün hastanelerinden de istifade ediyor muyuz? Bütün eczanelerden ilacımızı alabiliyor muyuz? Bu insanca muamelenin adıdır. Çünkü biz, 'halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' diyerek yola çıktık."

- "İstanbul'u küresel merkez haline getirecek nice projelerimiz var"

Başbakan Erdoğan, CHP'nin insanın kadir, kıymetini bilmediğini, onların derdiyle dertlenmek nedir bilmediğini belirterek, "Bunlar bu ülkede kaymak takımın temsilcileridir. Onlarla beraber hareket ederler. Bak şimdi üçüncü köprüyü yapıyoruz. Neredeyse 200 metreye kuleler ulaştı. 50 metre falan kaldı. İnşallah kuleler bitecek, ondan sonra artık asma köprünün tabliyeleri de inşallah yerleştirilmeye başlanacak. Fakat burada dört gidiş, dört geliş olacak. Ortadan da inşallah trenler gidip gelecek. Bu da dünyanın sayılı asma köprülerinden biri olacak. Niye? İstanbul'a bu yakışır. Bu millete bu yakışır" diye konuştu.

Buranın maliyetinin 2,5 milyar dolar olduğunu, devlet olarak buraya da para vermediklerini belirterek, girişimcinin yapacağını ve işleteceğini, verecekleri garantiler karşısında girişimci firmanın çalışmayı yürüteceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Aynı şeyi oradaki girişimcimize de yaptılar. Böyle şey olur mu ya? Bu nasıl iştir? Bütün mesele bu ülkede taş üstüne taş konulmasın. Attıkları adım bu, yaptıkları iş bu. Marmara'nın altında inşallah iki tüp üst üste, oradan da artık otomobiller geçecek. Marmaray bitti. Açılışını yaptık. Marmaray'ı kullananlar oldu mu? Maşallah bütün İstanbul Marmaray'ı kullanmış. Şu anda günlük Marmaray'dan geçenlerin sayısı elhamdülillah 150 bin olmuştur. Şimdi yeni bir adım daha atıyoruz. O yeni adım ne biliyor musunuz, İstanbul'a Kanal İstanbul'u yapacağız. Çok kısa bir zamanda inşallah ihalesini yapıyoruz. Kanal istanbul'u yapmak suretiyle Boğaz'ı çevre tehdidinden kurtaracağız. Burası aynı zamanda Kanal İstanbul her iki tarafına kuracağımız yeni şehirler beraber çok farklı bir İstanbul' zenginlik katacak. Karadeniz'i Marmaray'a bağlayacağız ama her iki tarafında da yeni şehirler oluşturacağız. Bunu da göreceğiz inşallah. İstanbul'u finansın, kültürün, sporun, uluslararası kuruluşların, bunun yanında bölgesel ve küresel merkez haline getirecek nice projelerimiz var. Onları tamamlayacağız. Bütün bunları sizler için sizlerle beraber yapacağız."

(sürecek)

Muhabir: Hatice Şenses Kurukız
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com