İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

İstanbulda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
Türk-İş temsilcileri ve üyelerinden oluşan grup, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri anmak için Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı

İSTANBUL (AA) - Türk-İş temsilcileri ve üyelerinden oluşan grup, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri anmak için Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. 

Türk-İş Yönetim Kurulu, Türk-İş Başkanlar Kurulu ve Türk-İş üyelerinden oluşan grup, sabah saatlerinde Gümüşsuyu'ndaki Türk-İş 1 No'lu Şube'nin önünde toplandı. 

Grup, daha sonra karanfillerden oluşan "1 Mayıs Türk-İş" yazılı çelenkle Kazancı Yokuşu'na yürüdü. Sabah saatlerinde polis barikatıyla kapatılan Kazancı Yokuşu, anma dolayısıyla açıldı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, burada yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi anma için Kazancı Yokuşu'na geldiklerini ifade ederek, ''Maalesef aradan 37 sene geçti, ölen 34 kardeşimiz halen failini bilmiyoruz, Aileleri de bilmiyor. Kamuoyu da bilmiyor. Neden yapıldı, niçin yapıldı, bilmiyoruz'' dedi.

Atalay, Türk-İş Yönetim Kurulu, Türk-İş Başkanlar Kurulu ve Türk-İş üyeleri olarak Kazancı Yokuşu'nda bulunduklarını dile getirerek, İzmir Gündoğdu Meydanı'ndan, Ankara Tandoğan Meydanı'ndan, Türkiye'nin 81 ilindeki Türk-İş üyelerinin selamlarını ve dualarını getirdiklerini söyledi. 

Ergün Atalay, 37 sene önce hayatını kaybedenlerin faillerinin bulunmasını istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bunların kamuoyu önüne çıkarılmasını istiyoruz. Nedenlerini öğrenmek istiyoruz. Türk-İş olarak bugün binlerce üyemizle 1 Mayıs'ı kutlayacağız. O alanlarda ve Türkiye'nin 81 alanında işçi hareketinin içinde bulunduğu sıkıntıları, problemleri anlatmaya gayret edeceğiz. Arzumuz bugün şu; bu alanlarda da başka alanlarda da hiç kimsenin burnu kanamadan, hiçbir problem olmadan işçiler, bizler bugünü bayram olarak kutlamak istiyoruz.''

Saygı duruşunun ardından Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakan grup, daha sonra çelengi Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'na koydu. Kazancı Yokuşu, polis tarafından yeniden bariyerlerle kapatıldı. 

 

- "Taban ne diyorsa onu yapıyoruz"

 

Atalay, Taksim Meydanı'nda yaptığı açıklamada, herkesin istediği alanda 1 Mayıs'ı kutlaması gerektiğini belirterek, ''Türk-İş, dün de böyle düşünüyordu. Bugün de böyle düşünüyor. Biz bugün Kadıköy'deyiz, Türkiye'nin 81 vilayetindeyiz. Başka sendikalar, biri Taksim, biri Beyoğlu istiyor. Kim nerede istiyorsa, bu hoşgörü bu topluma çok görülmemeli'' diye konuştu.

Görev yapan gazetecilerin de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Atalay, bir basın mensubunun Kadıköy'de kutlama yapmalarının diğer sendikalar tarafından eleştirildiğini söylemesi üzerine, ''Türk-İş yönetimi, Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş tabanı ne diyorsa onu yapıyoruz. Biz öyle arzu ediyoruz. Taban da öyle arzu ediyor. Onu yapıyoruz'' dedi.

Grup, daha sonra Kabataş'tan motorla kutlamaların yapılacağı Kadıköy Meydanı'na hareket etmek üzere Taksim'den ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com