İstanbul'da 5.000 Bomba

İstanbul'da 5.000 Bomba
Ankara'daki patlamalar dikkatleri diğer riskli bölgelere çekti. İstanbul'da şehir içinde sıkışıp kalan 5 bine yakın tesis var. Dev metropolü faciadan kurtaracak plan hazır.

Ankara'nın önemli sanayi merkezlerinde ardarda yaşanan iki büyük patlama gözleri şehir içinde sıkışıp kalan diğer bölgelere çevirdi. Yapılan araştırmalar özellikle İstanbul'un en riskli bölgelerin başında geldiğini gösteriyor. Buna göre şehir içinde faaliyet gösteren patlamaya hazır firmaların sayısı 5 bini buluyor. Çevre Bakanlığı'nın İstanbul'da yaptığı araştırmaya göre başını kimya tesislerinin çektiği bu fabrikaların yüzde 70'i şehir içinde yer alırken yüzde 30'ı ise İkitelli ve İMES organize sanayi bölgelerinin içinde yer alıyor. Merdiven altı tabir edilen firmalar Bağcılar, Kâğıthane, Okmeydanı, Esenler, Güneşli ve Topkapı bölgelerinde yoğunluk kazanıyor.

SANAYİ SİLİVRİ'YE
İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, şehre yeni bir sanayi haritası için iki yıldır yoğun bir çalışma içerisinde. İlk aşamada şehir içinde sıkışıp kalan ve çevreyi kirlettiği tespit edilen 5 bine yakın firma Silivri'ye kaydırılacak. Yine plan çerçevesinde İstanbul sınırlarında iki yeni ihtisas OSB kurulacak. Bu alanlarda birinin 2008 yılında sanayi bölgesi ilan edilen Silivri mevkii olması öngörülüyor. 10 milyon metrekarelik bu alana aynı zamanda Toplu Kont İdaresi'nin de (TOKİ) konut projesi bulunuyor. Anadolu yakası içinse Kocaeli sınırına yakın bir bölge üzerinde çalışma yürütülüyor.

OSB'LERDE DENETİM
30 bin firmanın faaliyet gösterdiği İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Konak, Organize Sanayi Bölgeleri içindeki firmaların çevreye verdiği zarar ve risklerin daha az olduğunun altını çiziyor. Ancak OSB yönetimlerinin daha fazla denetim yetkisine sahip olması gerektiğini kaydeden Konak, "İstanbul'da ne yazık ki patlama riski taşıyan binlerce firma var. Bu firmaların kimisi şehir içinde bazıları ise apartmanların alt katında. Bunlar tamamen denetimsiz. Biz OSB içindeki firmaları daha sıkı denetliyoruz. Ancak burada da yaptırım yetkimiz sınırlı."

Kayıtlı üretim şart
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), kayıtlı, sağlıklı ve güvenli iş ortamı için daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini duyurdu. İş sağlığı ve güvenliği alanında son yıllarda büyük aşama kaydedilmekle birlikte bu ve benzeri kazaların meydana geldiğini ifade eden TİSK yönetimi, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı. "Başka canların yitirilmemesi, güvenli bir iş ortamının sağlanması devlet, işçi ve işveren kesiminin bir araya gelerek azami gayret göstermesini gerektirmektedir. Temennimiz işyerlerimizdeki ihmallerin sıfıra indirilmesidir.'

Olaylarda ihmal var
Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği Ankara Şube Başkanı Serhat Esen de OSTİM ve İvedik Sanayi Sitelerinde meydana gelen patlamalarda ihmalin söz konusu olduğunu belirtti. Esen, OSTİM'deki yatay sondaj üretim tesisinde meydana gelen patlamanın gaz sıkışmasından meydana geldiğini ifade ederek, Ortadoğu'nun "üretim kalbi'' olarak bilinen Ostim'de denetim ve can güvenliğinin, işverenin ve özellikle yönetenlerin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com