İstanbul'da elini sallasan şaire çarpacak

İstanbul'da elini sallasan şaire çarpacak
Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin dördüncüsü bugün başlıyor.

Türkiye ve dünyadan önemli şairleri İstanbul'da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin dördüncüsü bugün başlıyor. Onursal Başkanlığı'nı Doğan Hızlan'ın yaptığı Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'ne bu yıl, 10'u yurtdışından olmak üzere toplam 24 şair katılıyor.
 
Her yıl bir ülke şiirini tema olarak belirleyen festivalin bu yılki konuk ülkesi ise Makedonya. Festival kapsamında, Bogomil Gjuzel, Jovica Ivanoski, Igor Isakovski gibi Makedon şiirinin önde gelen temsilcilerinin vereceği bir konferansın yanı sıra şairler, “Gözleriniz İstanbul” adlı şiir performansı da gerçekleştirecek. Festivale katılan şairler arasında Melih Cevdet Anday ve Yahya Kemal'in de bulunduğu birçok şairin eserlerini İngilizceye çeviren, aynı zamanda “From Istanbul” (“İstanbul'dan”) adlı kitabı Türkiye'de de yayımlanan Amerikalı şair Sidney Wade, şiirleri Latin Amerika'dan İsrail'e kadar birçok yerde yayımlanmış İspanyol şair Pedro Enriquiez, İran edebiyatına şiirin yanında kısa öykü ve roman alanlarında da eserler vermiş olan kadın yazar Nahid Kabiri, şiirlerinin yanı sıra Fransız şiirinin usta isimlerini dilimize kazandıran Metin Cengiz, genç kuşağın önemli şairlerinden Mehmet Erte gibi isimler bulunuyor.
 
Festival kapsamındaki etkinlikler Beyoğlu Gençlik Merkezi, Kızlarağası Medresesi, İtalyan Kültür Merkezi, Mephisto Kitabevi, Muammer Karaca Tiyatrosu, Yerebatan Sarnıcı, Caferağa Medresesi gibi mekanlarda gerçekleştirilecek. Bu yıl Türk şiirinin genç kuşağına ağırlık veren festival, geleneksel hale gelen Şiir Hatları Vapuru ile 17 Eylül'de son bulacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com