İstanbul'da erguvan vakti

İstanbulda erguvan vakti
Baharın habercisi, doğa harikası erguvanlar, İstanbul'un ve özellikle Boğaz'ın her iki yakasını pembeye boyadı

İSTANBUL (AA) - LALE BİLDİRİCİ - Baharın habercisi, doğa harikası erguvanlar, İstanbul'un ve özellikle Boğaz'ın her iki yakasını pembeye boyadı. 

Anadolu yakasında Fenerbahçe Parkı'ndan başlayıp, Moda sahil yolundan Bağlarbaşı, Beykoz, Üsküdar ve Kuzguncuk'a, Avrupa yakasında Tarihi Yarımada, Beşiktaş, Kuruçeşme, Yeniköy ve Rumeli Hisarı'na doğru uzanan hatta açan erguvanlar, baharın geldiğini müjdeliyor. 

Erguvan İstanbul Derneği Başkanı Hüseyin Emiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir tabiat mirası olan erguvanın, Osmanlı'dan önce de Boğaziçi'nde var olan doğal bir araç türü olduğunu anlattı. 

Bazı Osmanlı padişahlarının fermanlar çıkararak, zaman zaman eksilen ağaçlar yerine yeni erguvanlar dikilmesini emrettiğini kaydeden Emiroğlu, erguvanların şair ve yazarlara da ilham kaynağı olduğunu söyledi. 

Boğaz'ın Anadolu ve Avrupa kıyılarında ressamın fırça darbeleri gibi erguvan ağaçlarının görülebildiğini ifade eden Emiroğlu, baharın müjdecisi ve İstanbul'un rengi erguvan ağaçlarının, pembe çiçek açan zarif dallarıyla kente renk getirdiğini dile getirdi.

- "Erguvanları korumak gerekiyor" 

İstanbul'daki bazı erguvan ağaçlarının hastalanarak kuruduğuna dikkati çeken Emiroğlu, şu bilgileri verdi: 

 "Bir ağacın yetişmesi 25-30 sene alıyor. Bu fidanlar, büyüyünceye kadar zaman geçecek. Varolan ağaç mevcudumuzu korumamız lazım. İnşaat sırasında veya yol açarken, ağaçları çok zalimce yok ediyoruz. Yeni ağaçlar dikiliyor ama mevcut, 50 senede yetişmiş ağaçları koruyamazsanız, o ağaçları uygun bir şekilde söküp taşımazsanız, o zaman yeni ağaç dikmenizin anlamı yok. İstanbul'da binlerce erguvan ağacı var. İstanbul'un yaşlı erguvan ağaçlarını korumak gerekiyor. Bazı yaşlı erguvan ağaçları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi ve bakımı yapıldı. Erguvan, tarihi ve turistik kültürel mirasımız. Erguvan ağaçları, İstanbul'un tabiat mirası olarak koruma altına alınmalı." 

- Erguvan sanata yansıyor

Erguvan İstanbul Derneği Başkanı Hüseyin Emiroğlu, her sene erguvan farkındalığını artırmak için sanat etkinlikları yaptıklarını belirtti. 

"Erguvan İstanbul" temalı bir sergi düzenlediklerini ifade eden Emiroğlu, bu sene sekizincisini yaptıkları sergiye 250'e yakın sanatçının katıldığını aktardı.

Sergiyi, Marmara Üniversitesi'nin Sultanahmet Meydanı'ndaki müzesinde 19 Nisan'da açacaklarını bildiren Emiroğlu, "15 gün sürecek sergimizi mutlaka İstanbulluların gezmesini isterim. Yurt dışından da sanatçılar katılıyor ve ileride uluslararası bir sergi olacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com