İstanbul'da Kar Alarmı!

İstanbul'da Kar Alarmı!
İstanbul ve çevresi bugünden itibaren dondurucu soğukların etkisi altına giriyor..

Marmara Bölgesi'ni etkisi altına alan soğuk hava dalgası Türkiye genelinde sıcaklıkları 10-12 derece düşürecek. İstanbul'da bugünden itibaren etkisini göstermeye başlayan kar yağışının, saatteki hızı 80-100 kilometreye ulaşacak fırtına ile birlikte tipiye dönüşmesi bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi de (AKOM) kentte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklarını tamamladı. AKOM'dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da hava sıcaklığı 8-10 derece azalarak, sıfırın altında 2 dereceye kadar düşecek. Yağışlar, hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte bugünden itibaren kara dönüşecek. Kar yağışı, 10 Mart Perşembe gününe kadar aralıklarla devam edecek.

ÖNLEMLER TAMAM

İstanbul'da beklenen yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle AKOM'da, 772 araç ve iş makinesi, 3 bin 343 personel, 154 bin 82 ton tuz, 1800 ton solüsyon hazır bekletiliyor. Ayrıca AKOM, ekiplerini kentin önemli noktalarında konuşlandırdı. Olumsuz hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları kapsamında, 43 adedi birinci öncelikli olmak üzere, 255 güzergahta toplam 2 bin 833 kilometre uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda çalışma programı uygulanıyor. İlçe belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak.

İSTANBUL 9 BÖLGEYE AYRILDI

Olumsuz hava koşullarıyla ilgili çalışmalar için İstanbul 9 bölgeye ayrıldı. 1. Bölge; Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp, Fatih, Güngören, Zeytinburnu, 2. Bölge; Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, 3. Bölge; Beşiktaş, Beyoğlu, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, 4. Bölge; Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Sultangazi, Eyüp, 5. Bölge; Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, 6. Bölge; Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir, 7. Bölge; Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, 8. Bölge; Beykoz, Sancaktepe, 9. Bölge; Şile, Çekmeköy'den oluşuyor. İstanbulluların sorunsuz bir kış geçirmeleri için belediye, karla mücadele araçlarını ve erken uyarı sistemlerini kullanacak.

ŞiDDETLi POYRAZ GELiYOR

Kar yağışıyla birlikte saatte 40-45 kilometre seviyesinde seyreden poyrazın giderek şiddetini artırması ve 100 kilometre/saate ulaşması bekleniyor. Fırtına, hissedilen sıcaklığı da düşürecek. Kar yağışının tipiye dönüşmesi ve görüş mesafesinin trafikte aksamalara yol açması beklenirken, AKOM yetkilileri sürücüleri özellikle viyadük ve köprülerde araçlarını yavaş kullanmaları yöünde uyarıyor. Zira, hava sıcaklığında beklenen düşüş nedeniyle yollarda yoğun şekilde don olayı bekleniyor. Öte yandan, fırtına nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşların sobalarını söndürerek yatmaları gerekiyor.

EVSiZLER TOPLATILIYOR

Kar ve fırtına uyarısıyla birlikte sokakta yaşayan vatandaşlar için toplama merkezleri hazırlandı. Vatandaşlar zabıta ve polis eşliğinde ambülanslarla toplanarak bakımları yapıldıktan sonra, spor salonları veya otellerde misafir edilecek. İstanbul'un çeşitli semtlerinde çok sayıda evsizin toplanarak barınma merkezlerine yönlendirildiği belirtiliyor. Kar ve tipi nedeniyle evsiz vatandaşların donarak ölmesinden endişe ediliyor. Bunun önüne geçebilmek için güvenlik güçleri yoğun bir arama faaliyeti yürütüyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com