İstanbul'da kar yağışı başladı

İstanbul'da kar yağışı başladı
İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı. Karla karışık yağmur şeklinde başlayan yağış, saat 22.00 sıralarında yerini kar yağışına bıraktı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kar yağışı Avrupa yakasında Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Başakşehir, Esenler, Güngören, Bakırköy, Sarıyer, Şişli ve Beyoğluve Bakırköy ilçelerinde şiddetli rüzgârla birlikte etkili olmaya başladı. Anadolu yakasında ise hafif şiddette kar yağışı görülüyor. Tipi şeklindeki kar yağışı nedeniyle Taksim Meydanı'nda yürüyenler zorluk çekti. Bazı vatandaşların geri geri yürümeye çalıştığı görüldü. Yetkililerden alınan bilgiye göre; sabah saatlerinde kar yağışının yoğun olarak etkili olması bekleniyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre; "Gece ilk saatlerde kuvvetli karayel ile birlikte karla karışık yağmur şeklinde başlayacak yağışların, zamanla İl genelinde kar yağışına dönüşmesi ve etkili olması beklenmektedir. Kar yağışının özellikle 27 Ocak 2012 sabah saatlerinde yoğun olmak üzere, hafta sonunda da aralıklı olarak devam etmesi tahmin edilmektedir. Ayrıca; sıcaklıkların hissedilir derecede azalarak, mevsim normallerinin altında seyredeceği bildirilmiştir.

Kar yağışının olumsuz etkilerine karşı ilgili kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarılmış olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD) İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcilerinin de katılımı ile bugünden itibaren olumsuz havanın İlimizi terk edeceği ana kadar 24 saat esasına göre görev yapacaktır.

Kar yağışı, don ve buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır.

Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde; Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçlarında gerekli teknik donanımı bulundurmaları, Olası trafik yoğunluğu düşünülerek araçların akaryakıt ikmallerinin yapılması, Sürücülerimizin özellikle emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergahları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 154 Alo Trafik, 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları, Can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir." denildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com