İstanbul'da kar yağışı başladı

İstanbul'da kar yağışı başladı
Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı.

Karla karışık yağmur şeklinde başlayan yağış, saat 22.00 sıralarında yerini kar yağışına bıraktı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kar yağışı Avrupa yakasında Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Başakşehir, Esenler, Güngören, Bakırköy, Sarıyer, Şişli ve Beyoğluve Bakırköy ilçelerinde şiddetli rüzgârla birlikte etkili olmaya başladı. Anadolu yakasında ise hafif şiddette kar yağışı görülüyor. Tipi şeklindeki kar yağışı nedeniyle Taksim Meydanı'nda yürüyenler zorluk çekti. Bazı vatandaşların geri geri yürümeye çalıştığı görüldü. Yetkililerden alınan bilgiye göre; sabah saatlerinde kar yağışının yoğun olarak etkili olması bekleniyor.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre; "Gece ilk saatlerde kuvvetli karayel ile birlikte karla karışık yağmur şeklinde başlayacak yağışların, zamanla İl genelinde kar yağışına dönüşmesi ve etkili olması beklenmektedir. Kar yağışının özellikle 27 Ocak 2012 sabah saatlerinde yoğun olmak üzere, hafta sonunda da aralıklı olarak devam etmesi tahmin edilmektedir. Ayrıca; sıcaklıkların hissedilir derecede azalarak, mevsim normallerinin altında seyredeceği bildirilmiştir.

Kar yağışının olumsuz etkilerine karşı ilgili kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarılmış olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD) İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcilerinin de katılımı ile bugünden itibaren olumsuz havanın İlimizi terk edeceği ana kadar 24 saat esasına göre görev yapacaktır.

Kar yağışı, don ve buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır.

Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde; Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçlarında gerekli teknik donanımı bulundurmaları, Olası trafik yoğunluğu düşünülerek araçların akaryakıt ikmallerinin yapılması, Sürücülerimizin özellikle emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergahları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 154 Alo Trafik, 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları, Can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir." denildi.

YURTTA HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre yurdumuzun büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Marmara'nın doğusu (İstanbul, Yalova, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya) ve Doğu Anadolu'nun güneyi (Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Şırnak, Hakkari) ile Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının Marmara'da hissedilir derecede (8 ila 10 derece) olmak üzere, yurdun iç ve batı kesimlerinde azalması bekleniyor. Rüzgarın batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı, doğu bölgelerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta, batı kesimler ile zamanla Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli (30-60 km/saat), Marmara'da yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği (50-70 km/saat) tahmin ediliyor. Bazı illerimizde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı (İl genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor) 2
İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere, kar yağışlı (Rüzgarın, il genelinde kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor) 2
İzmir: Parçalı bulutlu 8
Adana: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 13
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu 11
Samsun: Çok bulutlu ve yağmurlu, zamanla karla karışık yağmur, yüksek kesimleri kar yağışlı (Rüzgarın, akşam saatlerinden itibaren kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor) 13
Trabzon: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmur, zamanla karla karışık yağmurlu (Rüzgarın, akşam saatlerinden itibaren batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor) 11
Erzurum: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı (İl genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor) -2
Diyarbakır: Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4

(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com