İstanbul'da kentsel dönüşüm protestosu

İstanbul'da kentsel dönüşüm protestosu
Beşiktaş'taki İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanan Yaşam Platformu Derneği üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, 16 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğü giren 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'nu protesto etti.

Ellerinde 'halkın barınma hakkı var', 'afet yasasına hayır"', 'dozer yasasına hayır' yazılı dövizler bulunan grup, 'direne, direne kazanacağız', 'sermaye defol İstanbul bizimdir' şeklinde sloganlar attı.

Afet riski altındaki yerleşim bölgelerine karşı acil bir düzenlemenin yapılması gerektiğini fakat toplumun ilgili kesimlerinin onayı ve görüşünün alınması gerektiğini söyleyen Şehir Planlama Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Akgün, 'Yaklaşık 10 yıldır Türkiye'de, özellikle büyük kentlerin gündeminde olan 'kentsel dönüşüm' adı altında meşrulaştırılarak, son derce anti-demokratik, merkeziyetçi, bilimsel temelden yoksun, Anayasa ve uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı bir yasa uygulamaya konulmuştur. Bu bir yol ayrımıdır. Bizler evlerimizi, mahallelerimizi, ormanlarımızı, suyumuzu kısaca yaşamımızı, rayiç bedeller üzerinden satışa sunmayacağız" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından protestocu grup olaysızr şekilde dağıldı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com