İstanbul'da korkunç taksici gerçeği

İstanbul'da korkunç taksici gerçeği
Madde bağımlısı olan taksiciler bile var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi taksilerden sabıka kaydı istemeye başlayınca korkunç bir gerçek ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl başlattığı, taksi sahiplerinden ve şoförlerden adli sicil kaydı istenmesi uygulaması sonucu 5000 taksici meslekten uzaklaştırıldı. Daha önce böyle bir uygulama olmaması sebebiyle birçok hırsızlık, kapkaç ve dolandırıcılık suçlusu taksicilik yapabiliyordu. Uygulama sonrası aralarında madde bağımlısı bile olduğu tespit edilen 5000 kişi meslekten uzaklaştırıldı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü uygulama müşteri şikayetlerinin artması üzerine geliştirildi. İTEO Başkanı Yahya Uğur yaptığı açıklamada, kararın uygulanmasının ardından müşteri şikayetlerinin değiştiğini söyledi.  

Taksiciliğin kötü imajını düzeltmeye çalıştıklarını anlatan Başkan Uğur "Şikayetlerin yüzde 25'i tırnakçılık', 'müşteriye sahte para verme' ve 'dolandırıcılıkla' ilgiliyken, yüzde 35'inin ise müşteriye kötü davranma şeklinde olduğunu gördük. Bunun üzerine taksici profilinin değişmesi gerektiğine karar vererek projelerimizi hazırladık ve belediyeye başvurduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, taksicilik yapacak kişilerden sabıka kaydı alınmasını zorunlu hale getirdi. Bu sayede yüz kızartıcı suçlara sahip kişiler bu meslekten uzaklaştırıldı." sözleriyle çalışmalarını anlattı. Yaptıkları çalışmaların sonucunda son bir yıl içerisinde aldıkları 2 bin 728 şikayet içerisinde, 'tırnakçılık', 'müşteriye sahte para verme' ve 'dolandırıcılık' gibi adi suçlara yönelik hiç şikayet almadıklarını sözlerine ekledi.

Şikayet edilen tek konunun  taksicilerin kısa mesafe için müşteri almaması' olduğunu söyleyen  İTEO Başkanı Yahya Uğur bu sıkıntıyı da en kısa sürede çözeceklerini söyledi. (MRE)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com