İstanbul'da Kutlu Doğum Haftası'nda 1100 etkinlik

İstanbulda Kutlu Doğum Haftasında 1100 etkinlik
Diyanet işleri Başkanlığının organizasyonunda nisan ayında düzenlenen Kutlu Doğum Haftası, bu yıl "Peygamberimiz, Din ve Samimiyet" ana temasıyla İstanbul genelinde 1100 etkinlikle kutlanacak

İSTANBUL (AA) - HANİFE SEVİNÇ - Diyanet işleri Başkanlığı'nın organizasyonunda nisan ayında gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası, bu yıl "Peygamberimiz, Din ve Samimiyet" ana temasıyla İstanbul genelinde 1100 etkinlikle kutlanacak. 

İstanbul'da Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Müftü Rahmi Yaran, Peygamber'in doğumunun güneş takvmine göre Nisan ayına, hicri takvime göre ise Rebiülevvel ayına denk geldiğini belirtti. 

Halk tarafından benimsenen haftanın Türkiye'de olduğu gibi, yurt dışında yaşayan vatandaşlar tarafından da ilgi gördüğünü ifade eden Yaran, Balkan ülkelerinde, Avrupa'da  ve Türki Cumhuriyetlerindeki kutlamaların şimdiden başladığını kaydetti. Yaran, "Türkiye önayak oldu. Bilhassa Balkanlar ve Avrupa'daki vatandaşlarımız çok önem veriyorlar. Avrupa'da Kutlu Doğum Ayı olarak programlar icra ediliyor" diye konuştu.

İstanbul'da ilk etkinliğin, Sinan Erdem Spor Salonu'nda 13 Nisan Pazar günü düzenleneceğini belirten Yaran, geniş çaplı katılımın olacağı etkinlikte protokol konuşmalarının ardından ilahiler ve Kur'an-ı Kerim'den bölümlerin okunacağı söyledi.

-"Hem kulağa, hem de göze hitap edecek"

Hem kulağa hem de göze hitap eden çok geniş bir program hazırladıklarını anlatan Yaran, şöyle konuştu: 

"İlçe müftülüklerimizle beraber İstanbul'da 1100 adet etkinlik planladık. İçinde konferans ve konuşmalar olacak. Bir kısmı camilerde bir kısmı da konferans salonlarında yapılacak. Ayrıca camilerde Kur'an-ı Kerim ziyafeti adı altında programlar yapılacak. Genele açık ve kadınlara özel programlar olacak. Diyanet mensupları, akademisyenler, yazarlarımız katkıda bulunacak. Bu programların samimiyet içerisinde geçmesini Cenab'ı Hak'tan niyaz ediyorum. Bizim dine olan samimi bağlılığımızın inşallah artmasına vesile olur. Neticeyi verecek olan Allah'tır." 

Müftü Yaran, hafta boyunca çocuklara özel etkinlikler yapılacağını, cezaevlerine, huzurevlerine, çocuk yuvalarına, sevgi evleri gibi sosyal desteğe ihtiyacı olan kesimlerin bulunduğu yerlere ziyaretler düzenleneceğini kaydederek, Sultanahmet Camisi ve Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde bir ölçüde dünya gençliğinin katılacağı bir etkinlik düzenleneceğini anlattı.

Yaran, İstanbul'da dünyanın çeşitli ülkelerinden Kur'an kurslarında eğitim alan çok sayıda genç olduğunu belirterek, bunların Kur'an okuyacağını, hatta kendi dillerinde ilahiler seslendirileceklerini bildirdi. 

Etkinliklere gösterilecek ilgiden dolayı şimdiden vatandaşlara teşekkür ettiğini söyleyen Yaran, Kutlu Doğum Haftası programlarının en görkemlisi olacağı düşünülen pazar günü yapılacak açılışa tüm halkın davetli olduğunu belirtti.  

-"Samimiyet 

Haftanın bu yılki temasının "Peygamberimiz, Din ve Samimiyet" olduğunu hatırlatan Yaran, şunları kaydetti:

"Din aslında özünde bir samimiyet olayıdır. İnsanın Allah ile olan irtibatıdır. Bu irtibat samimi olmadıktan sonra zaten din olamaz. İnsanları görüntü itibarıyla aldatabiliriz, fakat Allah'ı kimsenin aldatması mümkün değil. Bu samimiyet olarak ifade edilir. Allah rızasını önde tutmaktır netice itibarıyla. Bu konuda bir hadis öne çıkar. Peygamber efendimiz yanındakilere 'din samimiyettir' diye bir ifade kullanıyor. Yanındakiler 'Kime karşı samimiyet' diye soruyorlar. Peygamberimiz de beş madde sayıyor. 'Allah'a karşı, Allah'ın kitabına karşı, Allah'ın peygamberine karşı, Müslümanlar'ın liderlerine karşı ve Müslümanlar'ın geneline karşı samimiyet' der.

Peygamberimizi doğru anlamak durumundayız. O'nun öğretisini hakim kılmaya çalışırız. Müslümanlar'ın önderlerine karşı samimi olmak, Müslümanlar'ın ilimde öncülerine karşı saygılı olmak, onları rencide etmemek, yanlışları varsa uygun şekilde ikaz etmektir. Müslümanlar'ın geneline karşı samimiyet ise Müslümanlar'ı sevmek, saygı duymak, Müslümanlar'ı bir bütün halinde sevmek ,ihtiyaçların gidermeye çalışmaktır".

-"Samimiyet konusu hep vardı"

Müslümanlığın ilk anından itibaren samimiyetin söz konusu olduğunu anlatan Yaran, "Geçmişlerde de hafta kapsamında merhamet, kardeşlik konuları işlendi. Bu sene de samimiyet konusu öne çıktı. Bu genel bir konudur. Hepimizin ihtiyacı var. Özellikle siyasi olaylarla bir bağlantısını kurmaktan ziyade bir ölçüde kendimizi bir aynaya koymak, iç dünyamızı yeniden bir gözden geçirme vesilesi olur inşallah. Samimiyet vurgusuna hep ihtiyacımız var. Samimiyet konusu hep vardır. Bu bizim hep gündemimizdedir" değerlendirmesinde bulundu. 

İstanbul Müftülüğü'nce yapılan etkinlikler kapsamında, katılımcılara din ve samimiyetle ilgili 20 bin hadis, 10 bin kitap, 15 bin gül dağıtılacak. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com