İstanbul'da nevruz kutlaması

İstanbulda nevruz kutlaması
BDP Genel Başkanı Demirtaş:

İSTANBUL (AA) - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz diğerleri gibi savaşa değil, seçime giriyoruz. Provokasyonlara asla gelmiyoruz" dedi. 

Kazlıçeşme'de aralarında HDP'nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen nevruz kutlamasında meydandaki kalabalığa hitap eden Demirtaş, katılımcıların Nevruz Bayramı'nı kutladı. 

Demirtaş, alandakilerden 30 Mart'taki seçimlerde HDP'ye oy vermelerini isteyerek, HDP'nin İstanbul'da kardeşliğin partisi olduğunu göstermeye az kaldığını ve halkın 30 Mart'ı beklediğini söyledi. 

BDP-HDP belediyeciliğinin ülkede fark yaratan bir belediyecilik olacağını ifade eden Demirtaş, 15 yıllık belediyecilik deneyimlerini her yere yaymayı, halka hizmet etmeyi beklediklerini kaydetti. 

 

- "HDP'nin adaylarının yüzde 50'si kadın"

 

Diğer partilerin belediye başkan adaylarının proje sunmadığını savunan Demirtaş, "Belediyecilik inşaat yapmaktan ibaret olsaydı, belediye başkanı seçmeye gerek yoktu. Memleketin en iyi müteahhitini getirirsiniz, hepinizden daha iyi inşaat yapar. Belediyecilik, yerel demokrasiyi inşa etmek... HDP'nin en büyük farkı budur. BDP sadece 'yol yapacağız' demiyor. Halk meclislerinde yetki olacak. Harcadığımız her kuruşun açık, şeffaf hesabını vereceğiz. 'Ben HDP'ye neden oy vereyim?' diyenler eş başkanlık sistemine baksınlar. HDP, BDP dünyada bir rekor kırıyor. Adayların yüzde 50'sini kadınlardan oluşturuyor" diye konuştu.

Demirtaş, kendi adaylarıyla diğer partilerin adaylarının karşılaştırılmasını isteyerek, "Bu bile oy vermek için yeterli değil midir? Her birini bir tarafa koyun hiçbir fark göremezsiniz" dedi. 

Hükümeti ve muhalefet partilerini eleştiren Demirtaş, şöyle devam etti:

"Yazık size, birbirinizle kavga etmeyin, siz kardeşsiniz. Üç parti de tek partidir. Hepiniz birleşin, karşınızda da bir tek HDP olarak hepinizi bu sandıklarda hezimete uğratacağız." 

 

- "Bu halkın oylarını bölen, tekçi zihniyettir"

 

"Bu tablo Türkiye'de ortak vatanın, birliğin fotoğrafıdır" diyen Demirtaş, şöyle konuştu: 

"Acılarımız birse, sevinçlerimiz de bir olacak. 30 Mart'ta en çok sevinen halkların kardeşliğine inanlar, yani sizler olacaksınız. Şimdiden hayırlı olsun. Biz diğerleri gibi savaşa değil, seçime giriyoruz. Provokasyonlara asla gelmiyoruz. Hangi partiye oy veriyorsa bizim için fark etmez. Biz 'insanız' diyeceğiz, 'kardeşimizdir' diyeceğiz. Onlar gibi kışkırtarak, düşmanlaştırarak, savaş nidalarıyla seçime girmeyeceğiz. İstanbul'da yaşayan herkes, elini vicdanına koyarak oyunu kullansın." 

HDP'nin "seçimden çekileceği" şeklindeki iddialara değinen Demirtaş, seçimlerden çekilmenin kendileri gibi ilkeli partilerin işi olamayacağını aktardı. 

"Zannediyorlar ki, Sırrı Süreyya Önder, Pınar Aydınlar seçimden çekilince, herkes koşacak CHP'ye oy verecek" diyen Demirtaş, "İşte halkı bu kadar tanıyorlar. Halkı koyun zannediyorlar. Sanki biz 'koşun CHP'ye oy verin' dediğimizde, insanlar CHP aşkıyla yanıp tutuşuyor ya, hemen koşacak, CHP saflarında yer alacak zannediyorlar. Bu halkın oylarını bölen biz değil, tekçi zihniyettir" ifadelerini kullandı. 

Nevruz kutlamasına Demirtaş'ın yanı sıra, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, BDP Ağrı Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Sırrı Süreyya Önder, Pınar Aydınlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

- Nevruz kutlamasından notlar 

 

Renkli görüntülere sahne olan kutlamada, çeşitli müzik grupları sahne aldı. Kürtçe şarkılar söylenen kutlamada, alandaki onbinlerce kişi söylenen şarkılara eşlik ederken, bazı vatandaşlar da halay çekti. 

 

Alana kurulan platformdan Abdullah Öcalan'ın nevruz mesajı da okundu. 

Konuşmaların ardından vatandaşların bir kısmı alandan ayrılırken, bir kısmı da konserleri izledi. 

Bu arada, etkinlikten ayrılan bazı kişiler, meydanın Yenikapı yönünde güvenlik önlemi alan polis ekiplerine taş ve şişe attı. Daha sonra, yolun Bakırköy istikametine yönelen gruptakiler, burada bekleyen polislere de taş ve şişe atarak, yol kenarındaki reklam panolarına zarar verdi. Polis ekiplerinin tazyikli suyla kısa süreli müdahalede bulunduğu gruptakiler, dağıldı. Olayda bazı araçlar ve aydınlatma direkleri de zarar gördü. Alana kurulan seyyar tuvaletlerden bazıları da ateşe verilirken, TOMA'lar alevleri söndürdü. 

Alandakiler, kutlamanın ardından oluşturulan güvenlik noktalarını kullanarak alandan ayrıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com