İstanbul'da Okmeydanı karıştı

İstanbul'da Okmeydanı karıştı
Okmeydanı'nda operasyon protestosu Birçok ilde eş zamanlı gerçekleştirilen DHKP-C operasyonunu protesto eden gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Okmeydanı'nda yüzleri maskeli yaklaşık 30 kişilik grup, saat 17.00 sıralarında polis araçlarını taşladı.

Topluluk çöp konteylerini yolun üzerine devirdi. Çevik kuvvet polisleri gruba biber gazı ve toplumsal olaylara müdahale aracı, (TOMA) ile tazyikli su sıkarak müdahale etti. Bunun üzerine grup, ara sokaklara doğru dağıldı.

OPERASYONUN AYRINTILARI

19 ilçede eş zamanlı yürütülen operasyonda, çok sayıda adreste arama yapılırken 67 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar Şişli ve Beyoğlu ilçelerinde yoğunlaşırken, polisin baskın düzenlediği adresler arasında İdil Kültür Merkezi, Halkın Hukuk Bürosu, Çağdaş Hukukçular Derneği ve TAYAD'ın da bulunduğu öğrenildi.

POLİS CAMDAN GİRDİ

Özel harekat ekiplerinin de katıldığı operasyonlarda İdil Kültür Merkezi'ne polis camdan girdi. Polis, daha öncede aynı adrese baskın yapmıştı. Yapılan baskında bina girişinden itibaren polisin karşısına 7 kapı çıkmıştı. Ekipler yaklaşık 4 saatte kapıları kırarak kültür merkezine girmiş, içeriye ulaştıklarında ise bazı yanmış doküman ve yanmış bilgisayarlarla karşılaşmıştı. Delillerin yakılarak yok edileceğini düşünen polisin, bu sabah aynı sorunla karşılaşmamak için itfaiyeden yardım alarak kültür merkezinin camından içeriye girdiği belirtildi.

GRUP YORUMUN BAZI ÜYELERİ VE AVUKATLAR VAR

Avukat Taylan Tanay'ın da aralarında bulunduğu 15 avukatın gözaltına alındığı operasyon kapsamında Çağdaş Hukukçular Dernek Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da arandığı öğrenildi. Operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında, Grup Yorum üyesi olduğu iddia edilen 10 kişinin de bulunduğu öğrenildi.

7 İLDE DAHA OPERASYON YAPILDI

DHKP-C'ye yönelik Ankara,Hatay, Kocaeli, Bursa, Antalya, İzmir ve Muğla'da da operasyonların düzenlendiği öğrenilirken, İstanbul ve bu illerde gözaltına alınan şüphelilerin toplam sayısının 97 kişi olduğu öğrenildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com