İSTANBUL'DA ORTADOĞU'NUN KİTLE İMHA SİLAHLARINDAN ARINDIRILMASI GÖRÜŞÜLECEK

İSTANBUL'DA ORTADOĞU'NUN KİTLE İMHA SİLAHLARINDAN ARINDIRILMASI GÖRÜŞÜLECEK
İSTANBUL'DA ORTADOĞU'NUN KİTLE İMHA SİLAHLARINDAN ARINDIRILMASI GÖRÜŞÜLECEK

Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişiminin (NPDI) Dışişleri Bakanları toplantısı, 16 Haziran'da İstanbul'da yapılacak. Toplantının öncelikleri arasında Orta Doğu'da kitle imha silahlarından arındırılmış bölge tesisi konusunda 2012 yılında düzenlenmesi öngörülen konferans da bulunuyor. ANKARA(ANKA) - Son dönemde ardarda önemli uluslararası toplantıya evsahipliği yapan İstanbul, Cumartesi günü nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunun ele alınacağı, Dışişleri Bakanları düzeyindeki bir toplantıya sahne olacak. Toplantının öncelikleri arasında Orta Doğu'da kitle imha silahlarından arındırılmış bölge tesisi konusunda 2012 yılında düzenlenmesi öngörülen konferans da yer alıyor.
Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) hedeflerinin hayata geçirilmesine yönelik çabaları desteklemek amacıyla 2010 Eylül ayında New York'ta aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkenin oluşturdukları Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi (NPDI) Dışişleri Bakanları toplantısı, 16 Haziran'da İstanbul'da yapılacak.
NPDI Dışişleri Bakanları'nın, biri BM Genel Kurulu marjında New York'ta, diğeri bir evsahibi ülkede olmak üzere, yılda iki kez biraraya geldiklerine dikkat çekilirken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun evsapliğinde İstanbul'da düzenlenecek toplantıda, girişimde yer alan Almanya, Avustralya, BAE, Hollanda, Japonya, Kanada, Meksika, Polonya ve Şili'nin temsil edilmesi bekleniyor.
Bu arada, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İstanbul Toplantısı'nın, NPT 2015 Gözden Geçirme Konferansı (RevCon) Hazırlık Komitesi'nin geçtiğimiz ay Viyana'da düzenlenen ilk toplantısının ardından gerçekleştirileceğine işaret edilerek "Bakanlar, bu vesileyle, Hazırlık Komitesi toplantısının değerlendirmesini yapmak ve toplantı sonuçları ışığında NPT RevCon sürecine NPDI'ın katkılarını gözden geçirmek imkanı bulacaklardır" denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:
"2010 NPT RevCon kararları uyarınca Orta Doğu'da kitle imha silahlarından arındırılmış bölge tesisi konusunda 2012 yılında düzenlenmesi öngörülen konferans, İstanbul Toplantısının öncelikleri arasında yer almaktadır. NPDI ülkeleri, sözkonusu konferansın tüm bölge ülkelerinin katılımıyla yapıcı bir atmosferde gerçekleştirilmesi yönünde teşvik edici çabalarını sürdürmektedirler."
Dışişleri Bakanları'nın İstanbul'da, BM Genel Sekreteri tarafından söz konusu konferans için kolaylaştırıcı olarak atanan Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jaakko Laajava'nın Hazırlık Komitesi'ne sunduğu rapor temelinde ayrıntılı görüş alışverişinde bulunacakları ve değerlendirmelerini Laajava ile de paylaşacakları da belirtildi.
Açıklamada toplantının gündeminin diğer konuları arasında da, nükleer silahsızlanmada şeffaflık önlemleri, Çekirdeği Bölünebilir Maddelerin Yasaklanması Antlaşması müzakereleri, güven artırıcı önlemler kapsamında Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Andlaşmasının yürürlüğe girişi ve Kapsamlı Güvence Denetimleri anlaşması ile ek protokolun evrenselleştirilmesi; nükleer silah kullanımının insani sonuçları ve yayılmanın önlenmesi eğitiminin de bulunduğu vurgulandıktan sonra şöyle denildi:
"Nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefi etrafında birleşen ve kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık iki yıllık süre içinde ortaya koyduğu somut işbirliği önerileriyle nükleer silahsızlanma ve yayılmanın önlenmesi alanında etkin bir oluşum olarak kendini kanıtlayan NPDI, bu alandaki çabalarını önümüzdeki dönemde de aktif biçimde sürdürecektir."(ANKA)
(CN/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com