İstanbul'da Şark Forumu düzenlendi

İstanbulda Şark Forumu düzenlendi
Şark Forumu Başkanı Hanfar:

İSTANBUL (AA) - Şark Forumu Başkanı ve El-Cezire kanalının eski direktörü Vaddah Hanfar, sosyal medyadaki haberler konusunda, doğruyu yalandan, haberi propagandadan ayırmanın her geçen gün daha da zorlaştığını söyledi.

Şark Forumu tarafından organize edilen “Medya Geleceğin Trendleri” toplantısında konuşan Hanfar, Batılıların Ortadoğu olarak tanımladığı bölgede medyanın görevinin büyük olduğunu belirterek, internet ve sosyal medyanın, Arap, Türk, İranlı ve Kürtlerden oluşan bölge halkları için birçok fırsat sunduğuna işaret etti. 

İstihbarat devletlerinin sosyal medyadan çok korktuğunu savunan Hanfar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muhalifler, başlarda kendilerine özgür bir platform bulmuştu ama bu durum artık değişti. Baskıcı yönetimler de sosyal medyayı kullanıyor artık. Bu nedenle doğruyu yalandan, haberi propagandadan ayırmak her geçen gün daha da zorlaşıyor."

İnternet teknolojisi ve platformlarının ciddi haber kaynaklarına dönüşemediğine değinen Hanfar, "Birkaç yıl önce ‘yeni medya’ olarak adlandırılıyordu ama artık o da eskidi. İnternet, habercilik için büyük şanstı” diye konuştu.

Hanfar, internetin habercilik için kullanılamamasının nedeni olarak ise şunları kaydetti:

“Bu şansı kullanmamızı engelleyen üç temel unsur var. Birincisi: Twitter ve Facebook gibi platformlarda gönüllü olarak başlayan habercilik girişimleri bir türlü kurumsal ve profesyonel boyuta ulaşamadı. Hobi seviyesinde kaldı. İkincisi: Habercilik alanındaki yetenekler ve beyinler içerikten çok işin teknolojisi ile ilgileniyor. Çok çekici arayüzler ve teknolojiler geliştiriliyor. Ama içerik sığ kalıyor. Gençlerin, gerçek habercilik için, bilgisayar başından kalkıp halkın içine girmeleri gerekir. Üçüncü husus da şu: Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra, bölge halkları, en büyük ikinci kaosunu yaşıyor. Bu kaosun en önemli sebebi de stratejik düşünme yeteneğini yitirmiş halklarımızdır. Tam bir akıl tutulması yaşanıyor ve şiddet kutsanıyor. Biz gazetecilerin rolü bu yüzden daha da önemli hale geliyor.”

Açılışta konuşan İngiltere’de yayın yapan The Independent gazetesi muhabiri Robert Fisk ise yeni teknolojinin gerçek gazeteciliği yok etmesinden endişe duyduğunu ifade etti.

Günümüzde gazeteciliğin masa başından yapıldığına dikkati çeken Fisk, "Bana göre habercilik orada olmaktır. Orada olmaz, gerçek insanlar ile konuşmaz ve bunu belgelemezseniz yaptığınız işe gazetecilik denemez” dedi.

Gazetecilikte kullanılan cihaz ve teknolojilerin gelişmesine rağmen içeriğin gittikçe fakirleştiğini ve yazının gücünün kaybolduğunu vurgulayan Fisk, “Bu, gazeteciliği tehdit eden en büyük tehlikedir” diye konuştu. 

Şark Forumu, merkezi İngiltere'de bulunan internet sitesi Middle East Eye'ın kurucusu David Herst ve El Cezire'den Asef Hamidi'nin konuşmacı olarak yer aldığı "Gazeteciliğin Geleceği" forumu ile devam etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com