İstanbul’daki camiler tehdit altında

İstanbul’daki camiler tehdit altında
İstanbul’daki camileri depreme karşı güçlendirmek için hiç bir adım atılmadı.

İstanbul’da olası büyük deprem riskine karşı önlemler tartışılırken camiler unutuldu. Konuyu gündeme getiren CHP’nin ilahiyat kökenli İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, TBMM’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “İstanbul’daki camiler depreme dayanıklı mı?” diye sordu.
 
Vatan’ın haberine göre, İhsan Özkes’e Başbakan adına cevap veren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,Diyanet İşleri Başkanlığı’nda camilerin depreme dayanıklı olup olmadığı yönünde herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır” ifadesini kullandı.
 
İstanbul’da 3 bin 186 cami olduğunu belirten Bozdağ, “Diyanet İşleri Başkanlığı’na cami ve mescitlerin sadece yönetim görevi verilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda camilerin depreme dayanıklı olup olmadığı yönünde herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.
 
İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Egitim, Uygulama ve Arastırma Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan’ın İstanbul’un risk haritası isimli raporunda deprem durumunda kentteki camilerin durumunu belirten çalışmasında ortaya çıkan tablo ürkütücü:
 
“270 tarihi caminin yüzde 2’si 7.5 büyüklügünde bir deprem sırasında göçme riski altında. 270 tarihi caminin yüzde17’sinde ise orta veya ağır hasar görme riski taşıyor. Bunlar arasında Sultanahmet Camii de var.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com