İstanbuldaki plajlar alarm veriyor

İstanbuldaki plajlar alarm veriyor
Sevinç-Erdal İnönü Vakfı tarafından Marmara Denizi’nde yapılan araştırmalar sonucu İstanbul’daki plajlar hakkında çarpıcı gerçekler ortaya çıktı.
Vakıf tarafından her yıl yapılan Marmara Denizi’nin Değişen Oşinagrif Şartlarının İzlenmesi Projesi (MAREM) kapsamında yapılan incelemede bazı plajların halk sağlığını tehdit ettiği ortaya çıktı. 
Yrd. Doç. Dr. Hatice Eser Ökten, Marmara Denizi kıyılarındaki 25 noktadan numune aldıklarını belirterek, “Projedeki görevimiz, Marmara Denizi kıyılarında özellikle halkın denize girdiği plajlardan numune alıp, mikrobiyolojik tayin yapmaktı. Baktığımız mikro organizmalar toplam olarak koliforma, koli basili olarak bilinen mikro organizma, stefilokokis ailesinden iki tür mikro organizmaya baktık.Enterkoka baktık ki, enterkok ve ekoliler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Çevre Koruma Ajansı tarafından,Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgelerde index organizmalar olarak geçmektedir. Yani halk sağlığını bire bir ilgilendiren mikro organizmalardır. dedi
 
İstanbul içindeki kıyılarında bir takım problemli bölgelere rastladıklarını söyleyen Ökten, “Daha kuzeye çıktığımızda aynı zamanda kontrol olması amacıyla Karadeniz’e açılan Poyrazköy plajında aldığımız numuneler temiz çıktı, Adalar civarında enterkok oranı azdı, çok olan plajlara da rastladık” diye konuştu. Ökten, İstanbul gibi nüfus yoğunluğunun çok olduğu yerlerde hiç arıtma yapılmaksızın ya da ön arıtma yaparak atık suyun denize verilmesiyle denizin kirletildiğini ifade ederek,“Evsel atıklarla endüstriyel atıklar birleştiğinde bu ekstre bir kirlilik yükü getiriyor.” dedi.
 
DENİZİN DİBİNDE ÇÖPLÜK OLUŞMUŞ
 
“Belediyelerin deşarj yaptığı noktalarda deniz dibinde bir kaynama görüyoruz. Silivri’de mikrobiyolojik ve kimyasal kirliliğe, Bostancı’nın ilerisinde, Adalar’a yakın yerde deterjanın sebep olduğu evsel atıkların neden olduğu kirliliğe rastladık.Deterjanlarda kullanılan fosfata yüksek oranda rastladık. Marmara Denizi’nin dibi adeta çöplük olmuş, plastik, naylon atıkları dolu. 
 
KİRLİLİĞİN SEBEBİ ARITMA TESİSLERİNİN SAYISININ AZ OLMASI
 
Marmara Denizi’nin kirletilmesinin önüne geçebilmek için evsel atıklar konusunda belediyelere büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Yalçın,“Marmara Denizi kıyısındaki belediyelerin mutlaka arıtma tesisi kurması gerekiyor. Biyolojik ve kimyasal arıtma yapılmalıdır.Arıtma tesisi sayısı artarsa, Marmara Denizi eski haline geri döner.” (MUT)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com