İstanbul’daki projelere rant vergisi geliyor

İstanbul’daki projelere rant vergisi geliyor
Gelir Vergisi taslağı 3.köprü ve Kanal İstanbul gibi projelerle değeri artacak gayrimenkullere rant vergisi geliyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in üzerinde hassasiyetle durduğu kentsel rantların vergilendirilmesine ilişkin çalışma büyük ölçüde tamamlandı. Uzun süredir üzerinde çalışılan Gelir Vergisi taslağını tamamlayan Vergi Konseyi, Gelir İdaresi ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü taslağı Şimşek'e sundu. Taslakta Gelir Vergisi dilimlerinden kayıt dışına, her türlü kazancın vergilendirilmesinden kentsel rantlara kadar bir  dizi düzenleme bulunuyor. Brifing alan Şimşek'in bazı teknik detaylar konusunda bir süre daha çalışılmasını istediği öğrenildi.


DEĞERİ ARTACAK YERLER

Gelir Vergisi reformunun altyapısını oluşturacak taslağın içerisinde yer alan kentsel rantların vergilendirilmesi, birçok kent için hazırlanan büyük projeler nedeniyle kritik önem taşıyor. Tasarlanan yeni sistem, birçok il için hazırlanan çılgın projeler, Kanal İstanbul, 3'üncü köprü, dev hastane kampusları, tüneller, yollar, metrolar, parklar ve okul gibi kamu hizmetlerindeki artış sonucunda sahibine rant sağlayan gayrimenkullerden devletin pay almasının yolunu açıyor. Taslakta, kentsel rantların vergilendirilmesinde 5 yıldan 10 yıla kadar uzanan geçiş dönemleri öngörülüyor.

ERKEN SATANA FAZLA VERGİ

Alternatif çalışmaya göre edinilen gayrimenkulün bir yıl içinde satılması halinde elde edilen rant gelirinin yüzde 10'u vergiden muaf tutulacak ve rantın geri kalan yüzde 90'ı için Gelir Vergisi ödenecek.

100 BİN TL'DEN 500 BİN TL'YE

İkinci yılda satılan gayrimenkullerde değer artış kazancının yüzde 20'si, üçüncü yılda yüzde 30'u, dördüncü yılda yüzde 40'ı düşülerek vergilendirme işlemi yapılacak. Böylece en son 9'uncu yılda satışı yapanlar rantın yüzde 90'ını düşüp kalan yüzde 10 için vergi ödeyecek. Örneğin İstanbul'da yapımı düşünülen Kanal İstanbul projesi ve üçüncü köprü güzergahı ya da İzmir'deki dev projelere yakın gayrimenkullerin değeri projeler sayesinde büyük oranda artacak. Projeler sayesinde mülkün değeri örneğin 100 bin liradan 500 bin liraya çıkan bir vatandaş, bunu bir yıl içinde satarsa elde ettiği 400 bin liralık rant gelirinin yüzde 10'u yani 40 bin lirası vergiden muaf tutulacak ve geri kalan 360 bin liranın vergisi alınacak.

GELİR VERGİSİ YÜZDE 10 DÜŞEBİLİR

Taslakta ayrıca Gelir Vergisi'nde halen yüzde 15, 20, 27 ve 35 olarak uygulanan vergi tarifesinde de değişiklik öngörülüyor. Alternatif çalışmalar arasında yüzde 15'lik Gelir Vergisi alt diliminin yüzde 10'a çekilmesi, diğer oranların yüzde 20 ve 25 olarak sıralanması da taslakta yer alıyor. Bu tarifelere alternatif olabilecek oranların da tartışıldığı düzenlemenin son şeklinin Bakan Şimşek tarafından verileceği ifade edildi.
(SRK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com