İstanbul'daki uçak kaçırma girişimi

İstanbul'daki uçak kaçırma girişimi
İstanbul Valisi Mutlu: (1)- "Emniyetimizin özel harekat birimleri, uçağın muhtelif yerlerinden kendilerine uygun bir şekilde uçağa sızarak, süratli ve etkili bir müdahaleyle hava korsanını etkisiz hale getirdiler"- "Şu anda hava korsanı, gerekli işlemleri

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Pegasus Havayolları uçağını kaçırma girişiminde bulunan hava korsanına ilişkin, "Emniyetimizin özel harekat birimleri, uçağın muhtelif yerlerinden kendilerine uygun bir şekilde uçağa sızarak, süratli ve etkili bir müdahaleyle hava korsanını etkisiz hale getirdiler" dedi.

Vali Mutlu, Pegasus Havayolları uçağındaki yolcuların tahliyesi ve korsanın etkisiz hale getirilmesinin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı.

Mutlu, saat 18.00 itibariyle Sabiha Gökçen Havaalanı'na, Pegasus Havayolları'na ait Ukrayna-Sabiha Gökçen seferini yapan uçağın, bir hava korsanı tarafından kaçırılmak suretiyle indirildiğini söyledi.

Hava korsanının, uçağın Soçi'ye indirilmesi yönündeki talepleri üzerine pilot ve mürettebatın, gayet başarılı bir uygulamayla uçağın Soçi yerine İstanbul'a indirilmesini sağladığını aktaran Mutlu, şöyle devam etti:

"O andan itibaren havaalanımıza gelişleriyle ilgili bütün hazırlıkları ilgili birimlerimiz, başta emniyet müdürlüğümüz olmak üzere havaalanındaki bütün birimlerimiz süratli bir kriz merkezi oluşturarak takip etmeye başladık. Yoğun istihbari bilgi akışını, bütün kanalları kullanmak suretiyle, uçakta hava korsanının yalnız olup olmadığı, yanında başka kişiler olup olmadığı, ifade ettiği gibi bir bombayı uçağın bagajına yerleştirip yerleştirmediği, ne tür bagajlarının olduğu, bu bagajların içinde ne tür malzemelerinin olduğuna varıncaya kadar çok detaylı, istihbari yönden ağırlıklı bir çalışma yürüttük. Şahısla ilgili de bütün detaylı bilgileri, bütün istihbari birimlerimizin mükemmel çalışmasıyla koordine ettik."

- Müzakere süreci

Ne yapacaklarını kararlaştırdıklarını, bu süreçten sonra da hava korsanıyla bir müzakere sürecini başlatarak, zaman içinde yapacakları çalışmaları daha da netleştirip, hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatan Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu esnada havaalanı trafiğini bir müddet geçici olarak da olsa trafiğe kapattık. Müzakereler sonucunda oluşturulan güvenle yolcuların önce kadın, çocuk ve yaşlılarını almayı hedeflediğimizi ve buna kendisinin de yanaştığını gördük ve bu niyetle başlatmış olduğumuz boşaltma ameliyesi esnasında diğer yolcuların da aşağıya indirilmesini sağlayarak, içeride korsanın mürettebatımızla baş başa kalmasını temin ettik. Bu arada gene emniyetimizin özel harekat birimleri, uçağın muhtelif yerlerinden kendilerine uygun bir şekilde uçağa sızarak, yolcunun boşaltılması esnasında gerekli tertibatlarını aldılar ve yolcuların boşaltılması ameliyesi bittikten sonra uçakta kalan korsana karşı süratli ve etkili bir müdahaleyle hava korsanını etkisiz hale getirdiler. Şu anda hava korsanı, gerekli işlemleri yapılmak üzere emniyetimizin gözetimindedir. Bütün mürettebat ve yolcularımız, hiçbir sağlık problemi yaşamaksızın kurtarılmışlardır. Operasyon tamamlanmıştır."

(Sürecek)

Muhabir: Etem Geylan
Yayınlayan: Erdal Turanlı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com