İstanbul'daki uçak kaçırma girişimi

İstanbul'daki uçak kaçırma girişimi
Uçağın kaptan pilotu Karagülle: (1)- "(Korsanla) Kesinlikle birebir ilişki olmadı. Uluslararası belirlenmiş tüm kurallar harfiyen uygulandı"- "Hiç kimsenin burnu kanamadan uçağı indirmek gerçekten güzel bir tatmin konusu. Bu olay benim üzerimde fazla trav

Pegasus Havayolları'na ait Kharkov-İstanbul seferini yaparken kaçırma girişiminde bulunulan uçağın kaptan pilotu İlyas Karagülle, hava korsanıyla kesinlikle birebir ilişki olmadığını belirterek, "Uluslararası belirlenmiş tüm kurallar harfiyen uygulandı" dedi.

Karagülle, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği'nin (TALPA) Genel Kurulu sonrası Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TALPA'nın ikinci başkanı da olan Karagülle, soru üzerine, usuller gereği 11 Eylül olaylarından sonra uçak kaçırma olaylarında uçak emniyet altında indirilinceye kadar savaş uçaklarının eşlik ettiğini söyledi. Karagülle, "Özellikle kendilerini, kendilerini göstermeyecek bir yerde arkamdan gelmeleri konusunda ikaz ettim. Onlar da uydular, teşekkür ediyorum arkadaşlarıma, dostlarıma" diye konuştu.

- "Hiçbir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanına indiğimiz bilinmedi"

İlyas Karagülle, uçağı Soçi'ye indireceği yönünde birkaç kez anons yaptığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"İngilizce ve Türkçe anons yaptım. Korsana da tercümesi yapıldı. (Korsanla) Kesinlikle birebir ilişki olmadı. Uluslararası belirlenmiş tüm kurallar harfiyen uygulandı. Ekibim de almış olduğu eğitimleri gerçekten orada gösterdiler, tüm ekibime teşekkür ediyorum. Ekibin disiplini sayesinde de benim talimatlara uyulması sayesinde birçok konu çok rahat atlatıldı. Yolcu dahil olmak üzere hiçbir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanına indiğimizi bilmedi. Daha sora öğrendiler."

Karagülle, kurtarma timlerinin uçağın her kapısından içeri girdiğini dile getirerek, "Bir kere iyi bir rahatlama çünkü hiç kimsenin burnu kanamadan uçağı indirmek gerçekten güzel bir tatmin konusu. Bu olay benim üzerimde fazla travma yaratmadı, çabuk geçirdik, gayet normal karşıladık. Görevimiz gereği, eğitimimiz gereği zaten bunlara hazırız. Tabii asıl üzüldüğüm konu, ailelerimiz bu konuda gerçekten hala travma içerisindeler. Kolay değil... Başka yapacak bir şey yok. Onlar için daha zordu. Bizi sevenler için daha zordu" ifadelerini kullandı.

(sürecek)

Muhabir: Nurhan Çorlu
Yayınlayan: Sibel Kurtoğlu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com