İstanbul'dan Saraybosna'ya sanat köprüsü

İstanbul'dan Saraybosna'ya sanat köprüsü
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ve Saraybosna Üniversitesi Müzik Akademisi arasında eğitim ve sanat alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı.

İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Saraybosna Müzik Akademisi Başkanı Prof. Ivan Cavlovic arasında imzalanan anlaşma ile Bosnalı öğrencilere İTÜ'nün kapıları açılacak. Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Cihat Aşkın, 2 ülke arasında kurulan kültür ve sanat köprüsünün, Türkiye'nin Bosna'ya karşı tarihsel ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceğini belirtti.

Saraybosna Filarmoni Orkestrası ile şef Rengim Gökmen yönetiminde bir konser vereceğini ifade eden Aşkın, gelecek yıl bahar aylarından itibaren Saraybosna Müzik Akademisi ile müzik ve dans alanında 4 ayrı proje yapılacağını bildirdi. Aşkın, Boşnak gençlere yüksek lisans ve doktora olanağı sunacaklarını ve İTÜ çatısı altında bu olanakların artarak genişleyeceğini belirtti. İTÜ Rektörlüğünün desteği ile gerçekleştirilen projeyle İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı 3 yıl içerisinde Amerika, Avrupa ve Asya'da 11 adet eş kurum ile anlaşma imzalamış oldu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com