İstanbullu şehri için Kadıköy'deydi

İstanbullu şehri için Kadıköy'deydi
Yolsuzluk davalarına tepki gösteren halk şehrini ve haklarını korumak için sokağa döküldü

İstanbul Kadıköy’de ‘kenti ve doğayı savunmak için’ düzenlenen İstanbul Kent Mitingi’ne binlerce kişi katıldı. Miting, Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması, Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde çok sayıda meslek örgütü, sivil toplum kuruluşu ve siyasal parti tarafından düzenlendi. CHP , Halkevleri, İşçi Partisi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, DİSK, KESK, Türkiye Sakatlar Derneği gibi çok sayıda parti ve sivil toplum kuruluşu eyleme destek verdi.

Söğütleşme, Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Ayrılık Çeşmesi önünde buluşarak üç ayrı kortej halinde Kadıköy İskelesi önüne yürüyen gruplar, başta orman alanlarının imara açılması ve kentsel dönüşüm olmak üzere ‘Yağmaya karşı haydi İstanbul’u savunmaya’ sloganıyla hükümetin uygulamalarını protesto etti.İZİNLİ GÖSTERİYE POLİSTEN BİBER GAZI

Son günlerin en önemli gündem maddesi olan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu da mitinge katılanların slogan ve pankartlarında yer buldu. Mitinge gelen bazı vatandaşların ellerinde ayakkabı kutuları olduğu görüldü. Yürüyüş sırasında ‘Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk’ ve ‘Yolsuzluğa karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Eyleme gelenler de polis noktalarından üzerleri aranarak meydana alındı. Polis meydan ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Sloganlar eşliğinde Haydarpaşa ve Söğütlüçeşme’den Kadıköy Meydanı’na yürüyen gruplardan bir kısmı arama noktasında üzerlerini aratmak istemeyince polisle tartıştı.

Gerginliğin büyümesi üzerine biber gazı kullanan polis, kendilerine taş atan kalabalığı tazyikli suyla dağıtmaya çalıştı. Yaklaşık 15 dakika boyunca süren gerginliğin ardından polis geri çekilirken, grup meydana doğru gelmeye başladı. Polisin sıktığı gazdan etkilenenler çevredeki işyerlerine sığındı. Gazlı müdahale nedeniyle kalp krizi geçiren Elif Çermik (65) Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yoğun gaz nedeniyle çok sayıda kişi de fenalaştı.

HER YER RÜŞVET HER YER YOLSUZLUK

İki ayrı koldan Kadıköy Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen grup, ‘Evime, kentime, mahalleme, parkıma ve ormanıma dokunma’, ‘Afet değil talan yasası’, ‘Evimi yıkanın villasını yıkarım’, ‘Barınma hakkımız satılamaz’, ‘Sermaye def ol, İstanbul bizim’, ‘Karnımız bu yalanlara TOKİ’ yazılı pankart ve döviz taşıdı.

Yol boyunca ‘Çevre talanına son’, ‘Ormanları koruyacağız’, ‘Temiz su hakkımız’ şeklinde sloganlar atan katılımcılar, zaman zaman davul zurna eşliğinde halay çekti.

Katılımcılar sık sık ‘Hükümet istifa’, ‘Yolsuzluğa, yağmaya, rüşvete son’, ‘Birlikte yaptınız, birlikte hesap vereceksiniz’, ‘Halk yolsuzluğun hesabını soracak’ sloganları attı. Miting nedeniyle yoğun güvenlik önlemi alan polis, meydana giriş çıkışları araç trafiğine kapattı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com