İstanbullular Erguvanı Seçti

İstanbullular Erguvanı Seçti
İstanbul'da günlerdir süren oylama sonuçlandı ve yeni otobüslerin rengi seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hizmete sokacağı 34 yeni hatta çalışacak 172 otobüsün renkleri erguvan oldu.

İnternet üzerinden yapılan oylamada İstanbullular dört farklı renk arasında seçim yaptı.

172 bin kişinin katıldığı oylama sonucunda mavi, sarı ve turuncu renkler elendi ve İstanbullular erguvanı seçti. Erguvan renge verilen oyların oranı yüzde 34.54'ü buldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emirgan Korusu içindeki Beyaz Köşk'te düzenlediği basın toplantısıyla, ''İstanbul halkı otobüsünün rengini seçiyor'' kampanyasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, internet üzerinden sürdürülen kampanya, Amerika'dan Faroe Adaları'na, Dominik Cumhuriyeti'nden Almanya'ya, Tunus'tan Portekiz'e kadar çok sayıda ülke ve Türkiye'den 44 ilden toplam 172 bin kişi katıldı. Oyların yüzde 34,54'ünü alan erguvan rengi birinci oldu. İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ'nin sefere koyacağı belediye otobüslerinde erguvan rengi kullanılacak.

"Gelecekte Londra'nın otobüsleri gibi İstanbul'un baksini geçirecek"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un erguvan renginin artık otobüslerde de görüleceğini belirterek, ''Otobüslerin erguvan renginde olması, inanıyorum ki gelecekte Londra'nın otobüsleri gibi İstanbul'un bahsini geçirecek'' dedi. Kadir Topbaş, Emirgan Korusu'ndaki Beyaz Köşk'te düzenlediği basın toplantısıyla ''İstanbul halkı otobüsünün rengini seçiyor'' kampanyasının sonuçlarını açıkladı. İstanbullulara, vapurlarını ve tramvaylarını seçmelerinin ardından otobüslerini de seçmiş olmasından dolayı teşekkür eden Topbaş, Türkiye'den ve yurt dışından 171 bin civarında katılımla internet üzerinden İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ'nin yeni otobüslerinin renginin seçildiğini belirtti.

Birçok seçeneğin arasından damalı ve erguvan rengi otobüsün tercih edildiğini anlatan Topbaş, erguvanın İstanbul'un simgesi renk olduğunu ifade etti. İlk etapta 172 otobüsün, İstanbul'un birçok yerinde mayıs ayında hizmete başlayacağını aktaran Topbaş, şunları söyledi:

''Bu araçlar yerli bir üretim, Otokar'ın yaptığı araçlar. İhalesine bu şartlarla çıktık. Ayrıca çevreci, dezavantajlı grupların da rahatlıkla kullanabilme imkanı var. Arabanın düşük tabanlı olması çok önemli. Otokar ilk defa düşük tabanlı bir araç yaptı. Bu çok önemli. Yakıt kullanımı ve tasarrufu açısından çevre dostu diyebileceğimiz özelliklere sahip. İstanbul'un o güzel erguvan rengini artık İstanbul'un otobüslerinde de göreceğiz. Otobüslerin erguvan renginde olması, inanıyorum ki gelecekte Londra'nın otobüsleri gibi İstanbul'un bahsini geçirecek.''

''Yaşları kemale ermiş araçlar İstanbul'u terk edecek"

İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ'nin, İstanbul'un caddelerinde en kaliteli, konforlu hizmeti vermeye başlayacağını anlatan Topbaş, ''Otobüs, oturan ve ayakta toplam 96 kişi kapasiteli. Vatandaşlarımızdan otobüslerle ilgili yoğun talep var. Belediye olarak 2 bin otobüsü bizim tedarik etmemiz ciddi bir maliyet ve uzun bir süre gerektiriyor. Bu nedenle katılımcı bir yönetim anlayışıyla bir havuz oluşturmak suretiyle otobüs alımlarını başlattık. İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ'nin çok başarılı olacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Mayısta hizmete sunulacak ilk otobüslerin ardından 500 otobüslük alımlarla bin 500 otobüse ulaşılacağını, ihtiyaç olması halinde bu sayıyı 2 bin otobüse tamamlayacaklarını söyleyen Topbaş, otobüslerin her yerde yaygın hale geleceğini söyledi. İstanbul'da yaşları ''kemale ermiş'', çevreye sıkıntı veren araçlar olduğuna işaret eden Topbaş, şunları kaydetti:

''Bu otobüslere İstanbullular artık teşekkür edecek ve otobüsler İstanbul'u terk edecekler. Vatandaşlarımız artık konforlu, kaliteli, dünyanın kültür başkenti bir şehre yakışır, İstanbul'a yakışır bir otobüsü caddelerde görecekler. İstanbul'da biz göreve geldiğimizden bugüne kadar yatırım bütçemizin yüzde 55'ini ulaşıma ayırdık. 231 kavşak düzenlemesi yaptık, 24'ünün inşaatı devam ediyor, 405 kilometre yeni yol yaptık, kara yollarıyla ilgili yatırımların toplamı 6.5 milyar lira. Metroyla ilgili yatırımlarımız da 5.5 milyar dolar civarında. Ulaşım başta olmak üzere bu şehrin sorunlarını çözmeye kendimize prensip edindik. Ulaşımla ilgili master planımızı hazırlayarak, ne yapmamız gerektiğini projelendirdik.''

''Tatlı, sevecen bir görünüşü var"

Otobüste estetik bir duygunun bulunduğunu belirten Topbaş, kampanyaya katılanların büyük bir bölümünün kadın olduğunu vurgulayarak, ''Onların seçimi olduğu için sanırım erguvan rengi tercih edildi. Bayanların tercihi olarak erguvan rengi otobüsler hizmete girecek'' dedi. Otobüslerin İstanbul'a yakıştığını dile getiren Topbaş, ''Tatlı, sevecen bir görünüşü var. Damalı oluşu da bu kente özgü. Dünyanın hiçbir yerinde damalı otobüs yok, bu da farklı bir estetiği getiriyor. Otobüste engelli rampası var. Elektrikli rampanın bazı problemleri olduğu için manuel tercih edildi. Otobüs alçak tabanlı, durağa geldiğinde tretuar seviyesine iniyor. İnsanlar rahatlıkla binebiliyor'' diye konuştu.

''Halk otobüslerinin de yenilenme zamanı geldi"

Halk otobüslerinin de yenilenme zamanının geldiğini anlatan Topbaş, ''Halk otobüsleri de artık kendilerini yenileyecek, bunlar gibi alçak tabanlı, kaliteli, konforlu yeni otobüsler alınacak. Renkleri aynı kalsa bile otobüslerin tasarımları değerlendirilecek'' dedi. Topbaş, ''Tertemiz çiçeklerle donatılmış bir İstanbul var, bu kadar güzel bir şehrin otobüslerinin de güzel olması lazım. Yolculuk yaptığınızda keyif veren, kaliteli, konforlu, otobüsler olması gerekiyor. Şehrin otobüslerinin de İstanbul'un kalitesine uyması gerekiyor. Yaptığımız iş bu. İnşallah bir kaç yıl içinde İstanbul'daki bütün otobüsler yenilenir'' diye konuştu.

Kadir Topbaş, hizmete alınan araçların hepsinin bakımının, tamirinin ve servislerinin sahiplerine ait olacağını, belediye olarak yüzde 3'lük sembolik bir pay aldıklarını söyledi.

Topbaş, yalnızca metrobüs hattında kullandıkları büyük otobüsleri yurt dışından aldıklarını, çünkü bu metrobüs modellerinde henüz yerli üretimin yapılamadığı belirtti. İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Yasin Şahin de en geç 20 Mayıs'ta 100 otobüsle seferlere başlayacaklarını, Haziran sonuna kadar 172 aracın hizmete gireceğini, daha sonraki süreçte 500'lük gruplar halinde otobüslerin devamının geleceğini söyledi.

Damalı erguvan rengi otobüsler

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ''İstanbul halkı otobüsünün rengi seçiyor'' kampanyasına, Amerika'dan Faroe Adaları'na, Dominik Cumhuriyeti'nden Almanya'ya, Tunus'tan Portekiz'e toplam 111 ülkeden yüz binlerce kişi oy kullandı. Türkiye'de de İstanbul dışında 44 kentte binlerce kişi oy kullanılarak kampanyaya katıldı. Otobüs renk seçimlerinde ''erguvan rengi'' tüm oyların yüzde 34.54'ünü aldı.

İstanbul'un 3 ana bölgesinde toplu ulaşım ihtiyacının bir sistem dahilinde karşılanması amacıyla ilk etapta 34 hatta 172 otobüsle hizmet verilecek. Dizel otobüsler, doğalgaz ve elektrikliye dönüştürülebilecek özelliklere sahip. Alçak ve düztabanlı, özürlü aparatlı tekerlekli sandalye rampalı otobüslerde, sesli uyarı sistemi, LCD monitörlü bilgilendirme sistemi, 18–28 derece ayarlanabilir klima sistemi, iç dış güvenlik kameraları bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com