İstanbul'un trafik çilesi Meclis'e taşındı

İstanbul'un trafik çilesi Meclis'e taşındı
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Binali Yıldırım'a, "İstanbul'da adeta trafik faciası yaşanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tatile çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sordu.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı'na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
İstanbullulara yaz mevsimini cehenneme çeviren trafik sorununun giderek bir afet halini aldığını söyleyen  Tanrıkulu, "11 Temmuz 2012 tarihinde ise İstanbul-Kadıköy'de bebek arabasındaki çocuğuyla banliyö trenine binmeye çalışan Ebru Gültekin, kapıların erken kapatılması nedeniyle raylara düşüp trenin altında sürüklenerek yaşamını yitirmiştir" dedi.
 
"Ebru Gültekin'in ölümüne sebep olan olayın sorumluları kimlerdir?" diyen Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:
 
"Haydarpaşa-Pendik seferini yapan 14074 sefer sayılı banliyö treninde yolcular henüz trene binemediği halde kapıların kapatılmasının bir açıklaması var mıdır?
 
Banliyö istasyonlarında görüntüleme cihazları bulunmakta mıdır? Eğer kameralar varsa, neden makinist, merhum Ebru Gültekin henüz trene binmeden kapıları kapatmıştır? 
 
Makinistleri 'hızlı' çalışmaya zorlayan bir performans sistemi var mıdır? Böyle bir sistem varsa, bunun kriteri nedir?
 
İstanbul'da toplu taşıma araçlarının sebep olduğu kazaların yıllara göre oranı nedir? Bu konuda ne tür önlemler alınmaktadır?
 
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Haliç Köprüsü'nde yürütülen onarım çalışmalarının yaratacağı trafik afetleri öngörülmüş müydü? Eğer öngörüldüyse, neden tedbir alınmadı?
 
Böyle bir trafik krizinin ortaya çıkacağı öngörülmediyse, öngörü yapma gereği duymadan mı onarım çalışmaları başlatılmıştır?
 
Son aylarda bu tür onarım ve kazalara bağlı yaşanan trafik sorunun sorumluları kimlerdir? 
 
Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
 
Haziran ve Temmuz 2012 tarihleri boyunca yol yapım çalışmaları nedeniyle kaç hastanın zamanında hastaneye ulaştırılması sağlanamamıştır? 
 
Trafik sorunu nedeniyle ambulansların hastanelere veya hastalara erişimini kolaylaştırmak için herhangi bir alternatif üretmeyi düşünüyor musunuz?
 
Karayolları Genel Müdürü'nün, İstanbul'daki trafik sorununa işaret ederek vatandaşları tatile gitmeye çağırması konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizin İstanbullulara öneriniz nedir?
 
İstanbul'da adeta trafik faciası yaşanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tatile çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com