İşte 4 Parçalı CHP 'Yapboz'u!

İşte 4 Parçalı CHP 'Yapboz'u!
Taktik bir savaşa dönüşen CHP'deki seçimlerde Deniz Baykal'ın ekibi 8, Önder Sav'ın ekibi ise 5 ismi PM'ye sokabildi. PM'ye seçilen Anavatan ve DYP kökenli eski 'sağcılar' da tepki çekti. İşte 4 parçalı CHP..

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 80 kişilik Parti Meclisi listesinde, birbirinden ilginç isim yer aldı. Baykal ve Sav'a yakın 13 kadar isme listede yer veren Kılıçdaroğlu, merkez sağdan da transfer yaptı. CHP'nin hafta sonu yapılan 15'inci Olağanüstü Kurultayı'nda blok liste yöntemiyle seçilen Parti Meclisi'nde (PM), Baykal'a yakın isimlerin Sav'a oranla fazla olması da dikkat çekti.

MERKEZ SAĞDAN TRANSFER

PM'ye Baykal'a yakın isimlerden Nur Serter, Osman Kaptan, Atilla Emek, Bihlun Tamaylıgil, Ramazan Kerim Özkan, Vahap Seçer, Rıza Yalçınkaya ve Sacit Yıldız, Sav'a yakın isimlerden ise aynı zamanda Kılıçdaroğlu'nun genel başkan yardımcılığı teklifini daha önce reddeden Gülsün Bilgehan, Gökhan Günaydın genel sekreter teklifini reddeden Nihat Matkap ile Faik Öztrak ve Atila Sav yer aldı. Parti Meclisi'ne merkez sağda siyaset yapmış bazı isimler de girdi. Eski DYP'li ve Abdüllatif Şener'in Türkiye Partisi'nde (TP) Genel Başkan Yardımcılığı yapan Bülent Kuşoğlu ile bir dönem ANAP saflarında yer alırken, TP'nin kurucu ve Genel Başkan Yardımcılığını yapan Ali Arif Özzeybek de Kılıçdaroğlu'nun yeni ekibinde yer aldı. Listeye giren bir başka çarpıcı isim Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Muhammet Çakmak oldu. Çakmak daha önce Mehmet Ağar'ın danışmanlığını yapıyordu.

KİMİNİN AVUKATI, KİMİNİN ASİSTANI

PM listesinde dikkat çeken isimler arasında, Sencer Ayata'nın asistanı Aykan Erdemir ile Gürsel Tekin'in avukatı Mahmut Tanal, İşçi Partisi kökenli görme özürlü avukat Turhan İçli, 14 Nisan Cumhuriyet Mitingi'nin organizatör ve konuşmacılarından Birgül Ayman Güler de yer aldı. 

Öte yandan PM seçimlerinde organize işler de yaşandı. Oylama sırasında delegelerin ve milletvekillerinin cep telefonlarına Gürsel Tekin'in çizilmesi için “operasyona başlıyoruz” mesajlarının geldiği iddia edildi. Bazı partililer ise basın mensuplarına Diyarbakır eski Baro Başkanı Tanrıkulu için 'PKK'nın avukatı' yakıştırmasını yapması da dikkat çekti. •

İtirazcıların hedefinde YSK var

 CHP'de yaşanan kadın kotası tartışması YSK'ya uzanacak. Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun itirazı reddetmesine rağmen, il seçim kurulu ve YSK'ya da başvuru yapılması planlanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle Kurultay sonrasındaki 7 günlük sürede MYK'yı açıklamayacağı ileri sürülüyor. CHP kulislerindeki iddialara göre, partinin ikinci adamı yine Gürsel Tekin olacak. PM'ye en az oyla seçilen Sezgin Tanrıkulu ile Osman Korutürk, Sencer Ayata, İzzet Çetin, Umut Oran, Volkan Canalioğlu, Melda Okur'un genel başkan yardımcısı olması bekleniyor. Genel Sekreterlik koltuğuna ise Süheyl Batum dışında birinin oturabileceği ifade ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com