İşte AİHM'in o kararı!

İşte AİHM'in o kararı!
İşte Cem Aziz Çakmak’ın şikayetine ilişkin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin gönderdiği ara karar metni…

İKİNCİ BÖLÜM
 
DAVA DİLEKÇESİ NO: 58223/10
 

Sayın Avukat,
 
Yukarıda belirtilen dava dilekçesinin kabul edilebilirliği konusunda ilk inceleme yapılmak üzere dilekçe kendisine tevdi edilen Mahkeme, 19 Şubat 2013 tarihinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) mevzuatının 54-2b maddesi uyarınca dilekçenin Türk Hükümetine bildirilip
Sözleşmenin 5/4 maddesinin ihlal edildiğine ilişkin şikayetin kabul edilebilirliği ve esası konusunda yazılı olarak görüş bildirmeye davet edilmesine karar vermiştir. Mahkeme diğer talepleri kabul edilebilir saymamıştır. Mahkeme kararının bir örneği ilişiktedir.
 
İlişikte dilekçeyle başvuru üzerine uygulanacak usul kararlarına ait bilgi notu bulacaksınız.
 
Hükümet 26 Hazirandan önce görüşlerini bildirmeye davet edilmiştir. Bu görüşler size tebliğ edildikten sonra müvekkiliniz adına yazılı olarak cevaplarınızı bildirebilir, icabında hükümet görüşünü yeterli ve adil bulduğunuzu da bildirebilirsiniz. Mahkeme istemedikçe kesinlikle hiçbir belge yollamamanız rica olunur. İstenmeden yollanan belge ve bilgiler dosyasına konmayacaktır.
 
Mahkeme, hükümetten de görüşlerini bu yazıyı ekli şikayetle sınırlı tutmasını istemiştir.
 
Mahkeme, diğer şikâyetler hakkında görüş bildirilmemesini belirtmiştir.
 
Bu sürede Hükümet uygun buluyorsa işin dostane çözümü ve bu konuda teklifini bildirmeye davet edilmiştir. Bu yoldaki görüşler hakkında sizde düşüncelerinizi bildirmelisiniz.
 
Usul mevzuatının 54/3. Maddesi uyarınca bu aşamadan itibaren talep sahibinden ya da temsilcisinden gelecek tüm taleplerin Mahkemenin resmi dili olan İngilizce ya da Fransızca olarak kaleme alınması gerekir.
 
Usulün 33. Maddesinde gereği taraflarca ya da müdahillerce Mahkeme kalemine sunulan tüm dokümanlar, Bölüm Başkanı maddenin 2. Paragrafında sayılan nedenlerle aksine karar vermedikçe, halka açıktır. Genel Kurul olarak, kaleme sunduğunuz belgelerdeki tüm bilgiler bu arada ismi belirtilen ya da kimliği anlaşılabilecek kişiler ait bilgiler herkese açıktır. Üstelik bu bilgiler HUDOC’ta internet
yoluyla ulaşılabilir.
 
Şikâyetçinin Mahkeme tam kimliğinin bilinmesi için (adı, soyadı, doğum tarihi) kimliğinin bir kopyasını yollamanız yararlı olacaktır.
 
e-mail adresiniz varsa bunu da mahkemeye bildirmeniz prosedürün sonraki bölümleri için yararlı olacaktır.
 
Saygılarımla kabulü dileğiyle Üstat.
 
S.Naismith
 
Yazı İşleri Müdürü…
 
İKİNCİ BÖLÜM
 
Dava Dilekçesi No:58223/10
 
Cem Aziz Çakmak Türkiye’ye karşı
 
3 Eylül 2010

 
Mahkemenin kabul edilebilirliğe ilişkin kararında bu işlere ait olaylar ve şikayetler özetlenmiştir. Bunlara HUDOC’ta erişilebilir.
 
Şikayetçi Sözleşmenin 5/4 maddesinde garanti edildiği gibi geçici tutuklanmasına gerçek olarak itiraz hakkına sahip midir?

Özellikle soruşturma aşamasında (Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmasından önce) tahliye talebinde bulunan şikayetçi, hakim önünde duruşma ve çapraz sorgudan yararlanmış mıdır? (Erkan İnan c Turquie no:13176/05 31-32, 23 Şubat 2010)?

Öte yandan, şikayetçi prosedür sürecinde, tahliye talebinin reddine, ilişkin kararda savcılığın mütalaasını görebilmiş midir? (Altınok c Turquie No:31610/08 57-61, 29 Kasım 2011)? (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com