İşte AKP’nin “3. dönem” çözümü!

İşte AKP’nin “3. dönem” çözümü!
Mehmet Yılmaz, AKP’nin tüzüğü gereği 3. Dönemini tamamlayan vekillerin bir daha aday olamamaları üzerine nasıl bir çözüm bulduklarını yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Y. Yılmaz yeniden vekil adayı olmayacak AKP’lilerin kamuda üst düzey yönetici olabilmelerinin önünün açılacağını iddia etti.
 
İşte o yazı:
 
“Önümüzdeki seçimde 73 AKP milletvekili yeniden milletvekili adayı olamayacaklar. Çünkü partinin tüzüğü buna engel.
 
Biliyorsunuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da aynı durumda ve bu nedenle onun siyasi geleceği için “Türk tipi başkanlık sistemi” öneriyorlar.
 
Partilerinin tüzüğünü değiştirerek kolayca çözebilecekleri bir sorun için milletin yeni sivil anayasa beklentisini de tıkıyorlar.
 
Şimdi de milletvekili adayı olamayacak 73 milletvekili için yeni bir kanun hazırlanıyormuş.
 
Amaç, eski milletvekillerinin kamuda üst düzey yönetici olabilmesinin yolunu açacak bir yasal zemin yaratmak.
 
Meclis’in gündemindeki ‘torba kanun’ tasarısına göre, ‘dışarıdan atama’ ile üst düzey yönetici olunabileceği gibi Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey kadrolara atanabilmek için aranan ‘özel şartlar’ da kaldırılacak, böylece bu beylerden bazıları büyükelçi de yapılabilecekmiş.
 
Başbakan’ın kendi siyasi ikbali için anayasal sistemi değiştirmeye heves ettiği bir ülkede, işsiz kalacak milletvekillerinin kendi siyasi ikballeri için böyle kanunlar hazırlamaları normal tabii!
 
Böylece bir kez daha görüyoruz ki Türkiye’de iktidara kim gelirse gelsin, hazineden, millet kesesinden nemalanma şevk ve azmi hiç kırılamıyor!
 
Şimdi oturup hiç utanmadan, kendi gelecekleri için bir kanun çıkaracaklar, ballı maaşlarla iyi makamlara atanmanın hesaplarını yapacaklar.
 
İşin bir de şu yönü var tabii: Bu 73 milletvekilinden özel sektörde kendilerine iyi iş bulabilecek ya da kendi işini kurabilecek çapta olanlar o tarafa yöneleceklerdir. Özel sektörde iyi maaşlı bir iş bulma çapında ve yeterliliğinde olmayanlar ise kamuya gidecekler. Genel müdür, daire başkanı, müsteşar, büyükelçi, vali vs. olacaklar.
 
Üst düzey görevlerin çapsız ve yetersiz kişilere sırf siyasi nedenlerle böyle ulufe gibi dağıtıldığı bir kamu yönetiminden kime ne hayır gelecek, orası da ayrı mesele! “ (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23380364.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com