İşte AKP’nin demokrasi anlayışı

İşte AKP’nin demokrasi anlayışı
AKP'nin kongresinde 7 gazete ve 2 televizyona akreditasyon sansürü uygulanırken Erdoğan konuşmasında "% 1'in hakkından dem vurdu

Bilindiği gibi AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı, doğrudan Erdoğan’ın emriyle Cumhuriyet, Sözcü, Aydınlık, Birgün, Evrensel, Özgür Gündem, Yeniçağ gazeteleriyle Ulusal Kanal ve İMC televizyonuna kongreyi izleme izni vermemişti. Kongreyi izlemesine izin verilen Yurt Gazetesi ise bu “yasağı protesto için kongreyi izlememe kararı” almıştı.
Bu akreditasyon sansürünü yandaş medyadan bir iki cılız ses dışında eleştirebilen çıkmadı. Oysa ki AKP lideri Erdoğan konuşmasında "% 1'in dahi hakkını koruyacağım" diyerek hakperestlikten dem vuracaktı. Akreditasyon uygulaması ile trajik bir şekilde kendisini yalanlıyordu.
Kongreye alınmayan gazeteler manşetlerinden Erdoğan’ın “ileri demokrasi” sözleri ile dalga geçtiler. Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Deniz Kavukçuoğlu “Başbakan’ın Demokrasicilik Oyunu” başlık yazısında Erdoğan’ın konuşmasının bir kısmını şöyle değerlendirdi:
“Saat 12.26. Başbakan o bildik demokrasicilik oyununa başladı yine; bir süre Cumhuriyet Halk Partisi’ne çattı, CHP döneminde camilerin ahırlara, depolara, müzelere dönüştüğünü anlattı. Sonra Adnan Menderes’e övgüler düzdü. Şimdi AKP’nin demokrasiye olan üstün hizmetlerini anlatıyor. Yüzünde sanki anlattıklarına gerçekten inanırmışçasına bir ifade var. Bunu nasıl yapıyor? Acaba imam hatip okullarında, tiyatro okullarında olduğu gibi “mimik” dersleri de mi veriliyor?”
Güneş Gazetesi sansüre takılmadı ancak gazetenin yazarlarından Rıza Zelyut’un dikkatine Erdoğan’ın konuşması “CHP’ye küfür HAMAS’a Alkış” başlıklı yazısında şu şekilde takıldı:
Bir yandan  Türkiye'de herkesin başbakanı olduğunu söyleyeceksin; öbür taraftan CHP'lilere; Atatürkçülere; laik ve çağdaş yaşam tarzından yana olanlara demediğini bırakmayacaksın. Bu kesimler ki darbelerin en ağır mağdurları iken onları neredeyse darbeci ilan edeceksin. Ama HAMAS Lideri Halit Meşal'i coşkuyla alkışlayacaksın. İkinci konuğun Mısır'ın gerici Müslüman Kardeşler örgütünün adamı Mursi olacak... Üçüncü konuğun PKK destekçisi Mesut Barzani olacak. Bunların yanına dünya polisi Interpol'ün terörist diye kırmızı bültenle aradığı Tarık  el Haşimi'yi oturtacaksın...
Bunları alkışlayacaksın da şu an yönettiğin Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran CHP'ye küfredeceksin.
2023'e bu zihniyetle mi gideceksiniz?”

Kongre başlamadan CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’den bir açıklama geldi. CHP tarafından kongrenin izlenmeyeceği belirtiliyordu. Keskin’in açıklamasında gerekçe şu şekilde belirtiliyordu:
“Basına ambargo uygulayan, gazetelerle gazetecilere yasak koyan, böylece halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkını ayaklar altına alarak bilgi edinme hakkını engelleyen AKP’nin yasakçı anlayışını protesto ediyoruz. CHP olarak kongreyi izleyerek gazetelerin, televizyonların künyelerine ve köşelerine müdahale eden, yasaklar koyarak anayasamızın ‘Basın hürdür, sansür edilemez’ hükmünü çiğneyen AKP’nin yasakçı suçuna ortak olamayız. İktidara geldiği günden beri, her yöntemi kullanarak basını sindirmeye, yıldırmaya teslim almaya çalışan AKP’nin bu son yaklaşımı, gazete ve gazeteci yasağıyla tahammül edilemez bir noktaya gelmiştir. Bu yaklaşım, Türkiye’ye yakışmayan, çağdışı, faşizan bir yaklaşımdır. Bu anlayış demokrasiyi, çoğulculuğu, çoksesliliği ortadan kaldıran Hitlervari tek adam ve tek ses anlayışıdır.” (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com