İşte AKP'nin seçim hesabı

İşte AKP'nin seçim hesabı
AKP yönetimi üç dönem milletvekilliği yapan ve tüzük gereği bir daha seçilemeyecek isimleri belediye başkanı adayı yapacak.
Erkene alınacak yerel seçimlerle bu isimler yerele kaydırılırken yapılacak ara seçimle de Numan Kurtulmuş gibi isimler Meclis’e taşınacak.
 
AKP’nin MHP’nin de desteğiyle büyük oranda garantiye aldığı yerel seçimleri 6 ay öne çekme girişiminin altından, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda 2014 sonrasına ilişkin partide yapacağı dizayn planları da çıktı. Öne çekilecek yerel seçimlerde üç dönem sınırına takılan çok sayıda bakan ve milletvekili belediyelere gönderileceğinden milletvekili ara seçimi gündeme gelecek. Erdoğan’ın ara seçimde Numan Kurtulmuş başta olmak üzere partiye pek çok ismi transfer edeceği ve kendisinden sonra olası veliaht adayı olarak görülenlerin boşalan yerlerden milletvekili seçtirileceği öngörülüyor.
 
Partide bu konuda seslendirilen görüşler şöyle:
 
Üç dönemlikler belediyeye: AKP tüzüğündeki üç dönem seçilme sınırı nedeniyle bu dönem son kez milletvekilliği yapan bakanların ve parti yöneticilerinin de içlerinde olduğu 73 isim bulunuyor. Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ve Beşir Atalay başta olmak üzere pek çok isme üç dönem potasına girdikleri için partide “olası” belediye başkan adayları gözüyle bakılmaya başlandı.
 
Köşk provası: Erdoğan, yerel seçimleri öne alarak hem parti içi yapılanmaları oluştururken, bir yandan da güçlü adaylarla gireceği yerel seçimi 2014’te kendisinin aday olacağı Köşk seçimlerinin provası olarak gerçekleştirecek.
 
Ara seçim: Belediye başkanlıklarına aday yapılacak 30 kadar ismin seçilmesi durumunda TBMM üye sayısının yüzde 5’inin boşalması koşulları oluşacağı için ara seçim gündeme gelecek. AKP ile birleşme görüşmeleri başlatan Halkın Sesi Partisi (HSP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un ara seçimde milletvekili seçtirilerek Meclis’e gireceği belirtiliyor. Kurtulmuş böylece anayasadaki Başbakanlık için aranan milletvekili olma kriterini yerine getirmiş olacak.
 
Hukuki tartışma: AKP’deki bu öngörülere karşın anayasada yerel seçimleri düzenleyen madde, hukuki açıdan ara seçimi zorlaştırıcı ifadeler içeriyor. Maddede, milletvekili genel veya ara seçiminden önceki veya sonraki bir yıl içinde yapılacak yerel seçimlerle birlikte yapılması hükmü bulunuyor. Bu hükmün AKP’nin yerel seçimler sonrası boşalan sandalyeler için ara seçim yapmasını zorlaştıracak nitelik taşıyabileceği belirtiliyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com