İşte AKP’nin 'zorunlu' eğitim sistemi

İşte AKP’nin 'zorunlu' eğitim sistemi
İlköğretim okullarına 4 din dersi koyan, birçok okulu imam hatip okuluna dönüştüren AKP, Diyanet İşleri eliyle yönettiği Kuran kurslarına tam 947 bin kişiyi kaydetti.

Ülkenin birçok yerinde bisiklet, oyuncak gibi promosyonlarla Kuran kursu çağrısı yapan Diyanet 947 bin kişinin Kuran kursuna yazıldığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Belgin Aydın, AA’ya yaptığı açıklamada 2 yıldır pilot uygulaması yapılan ''İhtiyaç Odaklı Kuran Kursları Öğretim Programı''nın 2012-2013 öğretim yılında, yurt genelinde uygulandığını ve 4 dönem sürekli kayıt aldıklarını söyledi.

Aydın, ''Öğrenci sayımız iki katına çıktı. Geçen yıl 430 bin iken bu yıl kursa katılanların sayısı 947 bin oldu. 4 dönem halinde kayıtlarımız devam ediyor. 'Kayıtlar bitti, doldu. Artık yeni kayıt yapamıyoruz' gibi bir şey söz konusu değil'' diye konuştu.

-2011 yılındaki verilere göre, AKP iktidarı döneminde kuran kurslarının sayısı 3 bin 852'den 8 bin 696'ya çıktı.

-Kanun Hükmünde Kararname ile Kuran kursuna yaş sınırlaması getiren düzenleme ortadan kaldırıldı. Bu sayede henüz oldukça küçük olan çocukların Kuran kursuna gönderilmesine olanak sağlandı.

-Mart 2012'de Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 653 sayılı KHK kapsamında 6 bin 932 Kuran kursu öğreticisi ataması yapıldı. Yapılan atamaların 6 bin 371’i ise kadın Kuran öğreticileri oldu.

-Mayıs 2012'de Kuran kursu yaptıran vergi indirimi getiren bir düzenleme hayata geçirildi.

-AKP iktidarında Kuran kursu o kadar yaygınlaştı ki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı İl Spor Merkezleri'nin, sporcu tanıtım formlarında "Hangi Kur'an kursuna gidiyorsunuz?" sorusu sorulmaya başlandı.

-2012 yılı ülkenin pekçok noktasında "Haydi çocuklar camiye" kampanyalarına sahne olurken, camiye gidip kuran öğrenmeye çağrılan küçük yaştaki çocuklara bunun için bisiklet, mp3 ve çeyrek altın verildi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com