İşte Bahçeli Bilmecesi'nin Cevabı!

İşte Bahçeli Bilmecesi'nin Cevabı!
MHP Lideri, dün twiter'a hızlı bir giriş yaptı ve bilmece gibi soruyla sanal gündeme damgasını vurdu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de diğer liderler gibi twiter modasına uydu. Twiter'a hızlı giren MHP Lideri, dün yazdığı twit'le takipçilerine 'bilmece gibi' bir soru sordu.

Bu bilmecenin cevabı, dün gün boyunca Ankara kulislerinde tartışıldı. Kimse Bahçeli'nin bilmecesinin cevabını bilemediği gibi soruyu da tam olarak anlamadı. Gazeteciler, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'dan sorunun cevabını istediler. Ancak, Oktay Vural da soruya, tatmin edici bir açıklamayla karşılık veremedi.

Ancak, ben Ankara'da gazetecilik yaptığım dönemde Devlet Bahçeli ile makam odasında sohbet ederken, bu soruya maruz kalmıştım. Ama önce okurlarımıza, Bahçeli'nin attığı twit'teki soruyu hatırlatalım:

TWİTER'DA CEVAP BEKLEYEN SORU

"Bir yazın, yanına üç sıfır ekleyin. Sıfırlardan birisi zeka ve kabiliyet, diğeri bilgi ve eğitim, sonuncusu birikim ve tecrübe olsun… Bulduğunuz 1000 sayısından biri silerseniz kalan üç sıfırdır. Bir anlam ifade ediyor mu? Hayır. Öyleyse bir (1) size göre ne olmalıdır?"

CAN DÜNDAR VE ŞAMİL TAYYAR'A GÖRE '1'İN CEVABI?

Bu sorunun cevabını Gazi Üniversitesi'nde Devlet Bahçeli'nin öğrencisi olmuş iki gazeteciye sordum; Can Dündar ve Şamil Tayyar. Her ikisi de, sıfırın yanındaki '1'in şifresini 'Karakter' olarak verdiler. Gerek Can Dündar gerekse Şamil Tayyar, 1 rakamının Bahçeli'ye göre karakteri, bir diğer anlamıyla şahsiyeti temsil ettiğini söylediler. Sanıyorum ki, Devlet Bahçeli de çok tartışılan 1'in anlamını yakında twiter'de açıklayacak.

1'İN İTİBARI 0'IN ANLAMSIZLIĞI

Evet, bu soruyu MHP Lideri Devlet Bahçeli bana da sormuştu. Kağıt üzerine yazıp, sıfırları sildikten sonra cevabı da kendisi vermişti. Bahçeli, 'Sıfırlara yüklenen anlamların, yanındaki 1 olmadan hiçbirşey ifade ettiğini belirtmiş ve şunları söylemişti:
"Sıfırları atarsanız, o sıfırlara yüklenen anlamları da atmış olursunuz. Sıfırın, üstündeki anlamlar da olsa yalnız başına bir değeri yok. Yani, yanındaki 1 olmadan o sıfırların ve onlara yüklenen anlamların bir anlamı yok. Ama yanındaki 1 önemli. Niye. Çünkü 1, 'itibar'dır. Yani, 1'in anlamı, insanın sahip olduğu itibardır. İtibar olmazsa, diğer niteliklerin hiçbir anlamı kalmaz."

Ben, yukarıda aktardığım gibi, Bahçeli ile konuşurken, bu sorunun cevabının itibar olarak verildiğini hatırlıyorum. Belki, 'karakter ve itibar' şeklinde kurulmuş bir cümle de olabilir. Neticede, itibar ile karakter arasında ciddi bir yakınlık olduğunu hatırlatalım. Ne de olsa itibar, karakterli insanlara mahsus bir özellik. İtibarı olmayanın karakteri olmaz; karakteri olmayanın itibarı kalmaz.

internethaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com