İşte Baskınların Nedeni

İşte Baskınların Nedeni
Ergenekon soruşturmasını yürütenler, yayınevi ve gazeteyi neden bastı? Polis neyi arıyor? İşte bütün bu soruların cevabı...

Yazının ilgili bölümü...

Soruşturmacılar Ahmet Şık'a verildiği düşünülen talimatların kimler tarafından verilmiş olabileceğini bulmak ve o notların kimler tarafından tutulmuş olabileceğini araştırıyor.

Somutlaştıralım. İddialar göre kitapta şu tarz notlar var:

“Yoksa Ergenekon Davası, bir kurgu mu; bir düzmece mi? …Bu bulgular sonucunda, Silivri'de yürütülmekte olan Ergenekon Davası'nın sonucunun da, kurgulu, kuşkulu ve düzmece bir kararla neticelenmesi veya sürüncemede kalması, Türk Milleti'ni çok üzecektir. Şeklinde bir eklentiyi düşününüz

Eldeki kopyalarda bunun gibi onlarcası bulunan notları siz mi tuttunuz diye sorulduğunda Şık; bu notların hemen hepsinin kendi notları olduğunu iddia ediyor. Soruşturmacılar da haliyle Şık'a inanmıyor ve bu direktifleri ve yönlendirmeleri kimlerin yapmış olabileceğini araştırıyor. Zira notlardan anlaşıldığı kadarıyla Odatv'de bulunan kopyadaki notlardan başka en az üçüncü bir şahsın da kitaba eklemeler yaptığı görülüyor. Ayrıca Şık'ın Odatv'de bulunan kitabında var olan notlara uygun olarak kitabına eklemeler yaptığı da açıkça görülüyor. Bu nedenle de kitabın editörlerinin ve yayıncısının bilgisayarına el konuyor.

Bu çelişkiden hareketle savcılar o kitapta yer alan notların Ergenekon örgütünün ULUSAL MEDYA 2010 dokümanında belirtilen stratejiler doğrultusunda kitaba yapılması gereken ekleme ve çıkarmaların belirlendiği, sonrasında birçok kişinin taslak üzerinde belirtilen talimatlar doğrultusunda gerekli çalışmaları yaparak taslağa eklediğini düşünüyor. Yine bu çalışmalar devam ederken kitap taslağının Ergenekon örgütü mensuplarınca yeniden incelendiği ve kitaba yapılacak ekleme ve çıkarmalarla ilgili yeni değerlendirmeler yapılarak kitaba yeni notlar alındığını düşünüyor.

Soruşturmacıların düşüncesine göre eğer bu kitap içinde Ergenekon mensupları tarafından tutulduğu notlar olmaksızın yayımlanırsa zaten Ergenekon örgütünün amacına hizmet etmiş olacak. Ergenekon soruşturmasını yapan görevlileri yıpratma amacına hizmet edecek. Ergenekon örgütü tam da bu nedenle o kritik notları kitaptan arındırılıp, bir momentum da yakalamışken, kitabın bir an önce yayımlayıp baskı oluşturmak istiyor. Oysa kitap üzerindeki Ergenekon tarafından tutulduğu notlarla birlikte iddianamede zaten kamuoyuna yansıyacak. Böylece herkes Ahmet Şık'ın ne yazdığını da kitaptaki notları da görmüş olacak.  

Emre Uslu, Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com