İşte bedelli kararı

İşte bedelli kararı
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Şu anda bizim Milli Savunma Bakanlığı olarak ne askerliğin süresinin düşürülmesi ne de yeni bir bedelli çalışmamız yok” dedi.

Milli Savunma Bakanı, Meclis Genel Kurulu’nda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Belarus Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Geri Kabul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Suriye’ye ne kadar Türk vatandaşı gidiyor” şeklinde bir soru yöneltildiğini belirterek, “Bunların sayısını bilmiyoruz. Katılanlar var mı, var. Suriye’deki çatışan her iki tarafa da Türkiye’den giden, katılanlar var. Biz kesinlikle Türk vatandaşlarının hiçbirisinin ülkemiz dışındaki bir çatışmaya taraf olmasını istemeyiz. Ben bir gerçeği söylüyorum, somut bir gerçek var, hem ülkemizden her iki tarafa katılanlar var. Sadece buradan değil Çeçenistan’dan giden var, Hollanda’dan var, Almanya’dan var, Amerika’dan giden var artık ister bağımsız terörist mi dersiniz nasıl nitelerseniz niteleyin ama oradaki çatışmalara katılanlar var. Bizim istediğimiz şey bu çatışmalara katılmamasıdır” yanıtını verdi.

“NE ASKERLİĞİN SÜRESİNİN DÜŞÜRÜLMESİ NE DE YENİ BİR BEDELLİ ÇALIŞMAMIZ YOK”

Bedelli askerliğe ilişkin bir soruya Milli Savunma Bakanı, “Yeni bir bedelli yok. Yedek subayların 6 aylık süresini 4 aya indirme gibi bir çalışma var mı, yok. Bizim şu anda 500 binin üzerinde 600 binin üzerinde bir bakayamız var, yoklama kaçağımız var. Askere gelmemesinin sebebi ‘ha bedelli çıkacak’, bedelliyi çok dile getirmemiz lazım” diyerek, “Şu anda bizim Milli Savunma Bakanlığı olarak ne askerliğin süresinin düşürülmesi ne de yeni bir bedelli çalışmamız yok” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un bedelli askerlik ile ilgili açıklamasına ilişkin de Milli Savunma Bakanı, “kendi şahsi görüşü olduğunu ifade etti” dedi.
Vekillerin sorusu üzerine Milli Savunma Bakanı, “25 yaşa indirmede yoktur” yanıtını verdi.

Bedelli askerlik düzenlemesinin gündemde olmadığını ifade eden Milli Savunma Bakanı, “Genelkurmay Başkanlığımız derse ki, yeniden bir yapılanma yaparsa, bir görüş iletmediği sürece bizim ne bedelli çalışmamız vardır ne de askerliğin süresini indirme gibi bir çalışmamız vardır” dedi.

“ÇEVRESİNDEKİ ÜLKELERİ BIRAKIP DA TÜRKİYE’Yİ ÜZERİNDEN BUNLARIN GİDİLDİĞİNİ SÖYLEMEK BENCE DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİLDİR”

Suriye’ye ilişkin soruya da Milli Savunma Bakanı, “Biz geçiş noktasının Türkiye olduğunu düşünmüyoruz. Bu teröristler nereden girmiştir, Irak’tan girmiştir gidin bakın, Ürdün’den girmiştir, çöllerle olan bir ülkede hiçbir güvenliğin olmadığı yerde Ürdün’e, nereden girmiştir Lübnan’dan girmiştir. Zaten dilleri bir, kültürleri bir. Bu çevresindeki ülkeleri bırakıp da Türkiye’yi üzerinden bunların gidildiğini söylemek bence doğru bir yaklaşım değildir” yanıtını verdi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com