İşte Büyükşehir Olacak 11 İl!

İşte Büyükşehir Olacak 11 İl!
Başbakan Erdoğan, seçimden sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırladıklarını belirterek, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını bildirdi..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş mitinginde yaptığı konuşmada, “Allah nasip ederse seçimden hemen sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimizin büyükşehir olması için bir kanun tasarısı hazırladık” dedi. Tasarının 12 Haziran'dan hemen sonra Meclis gündemine geleceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, Kahramanmaraş'ın da büyükşehir olmayı fazlasıyla hak ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Büyükşehirin sınırı ne olacak biliyor musunuz? Kahramanmaraş'ın mülki sınırı... Yani hepsi büyükşehirin kapsamı içinde. Afşin, Elbistan hepsi. İstanbul'daki, Kocaeli'ndeki büyükşehir yapısı ne ise Kahramanmaraş'ta da o olacak. Yani şu anda bizim ulusal planlamamızın içerisinde bu var. Çılgın proje dedik ya bu da ulusal planlama projemiz. Böylece Kahramanmaraş'ın imkânları artacağı gibi bununla da kalmıyoruz, bütün ilçelerimiz de bundan sonra çok daha farklı hale gelecek.”
2014'teki yerel seçimlere Kahramanmaraş'ın büyükşehir belediyesi olarak gireceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, “2014 yılına kadar nüfusu 750 bini aşan başka illerimiz olursa onlar da yine büyükşehir olma hakkını kazanacak” diye konuştu. Erdoğan, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını belirterek, “Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

İşte o iller
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre nüfusu 750 bini geçen iller şöyle: “Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van.” Bu illere nüfusu 750 binin biraz altında bulunan Malatya'nın da eklenebileceği belirtildi. Bu illerin büyükşehir statüsüne kavuşmasına ilişkin yasal düzenlemenin tamamlanması durumunda Türkiye'deki büyükşehirlerin sayısı 27'ye çıkacak.
 Miting alanında, Arapça, Türkçe ve İngilizce “Kurtar bizi dünya lideri”, “Bize bu dünya liderini veren Tenzile annemizin Anneler Günü kutlu olsun” ve “Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun lideri” yazılı pankartlar asıldığı görüldü.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com