İşte Cemaatin oy vereceği parti!

İşte Cemaatin oy vereceği parti!
Cemaat AKP'ye değil bu partiye oy verecek.
BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'ye konuşan, "Orta Asya'da İslam misyonerleri: Fethullah Gülen okulları" kitabının yazarı Bayram Balcı ilginç açıklamalarda bulundu. AKP-Cemaat savaşını değerlendiren Balcı dersanelerin Cemaatin can damarı olduğunu belirterek “Başlangıçtan beri eğitim, dershaneler, okullar, Cemaat’in can damarıdır; onun kimliğini, prestijini, gücünü sağlayan bu eğitim kurumlarıdır. Burada yalnız ekonomik ve maddi mesele yok" görüşünü dile getiren Balcı, "Cemaat’e bütün Türkiye ve dünyada prestij ve saygınlık kazandıran eğitimdir. Cemaat’i en çok kızdıran ve zor duruma sokan hükümetin onu bu stratejik yerinde vurmasıdır” dedi.
 
Yaklaşan Yerel Seçimleri de değerlendiren Balcı ilginç analizlerde bulundu. Cemaatin düşüncesine en yakın partinin AKP olduğunu belirten Balcı Cemaatin tabanının hala AKP'ye oy verebileceğini iddia ederek Erdoğan'ın bunu bildiği için Cemaatin üstüne gittiğini, olayı derinleştirdiğini iddia etti.
 
Cemaat’in Bülent Ecevit’in DSP’sine (Demokratik Sol Parti) zamanında verdiği desteği bugünkü CHP’ye vermeyeceğini, hem Türkiye’nin politik şartlarının farklılığı hem de o dönemdeki DSP ile bugünkü CHP arasındaki siyasi farklar nedeniyle bunun gerçekleşmeyeceğini söylüyor. 
 
Balcı, CHP ve Cemaat’in bugünkü koşullarda her şeyin ötesinde din ve devlet işlerinin ayrımı konusunda çok farkı konumda bulunduklarını söylüyor. Cemaat’in bugün Meclis’te bulunan hiçbir partiye destek vermeyeceği görüşünde. 
 
Cemaat’in Büyük Birlik Partisi’ne (BBP) yaklaşımı konusundaki sorumuzaysa şu yanıtı veriyor Balcı: “ Gerçekten hem fikir hem çıkarlar açısından Cemaat’e en yakın sayılan parti BBP’dir diyebiliriz.”
 
Ancak şöyle devam ediyor: “Ama BBP yine de Cemaat’i tatmin etmeyebilir çünkü Cemaat o kadar uluslararası bir harekettir ki BBP biraz daha çok Türk milliyetçisi ve İslami hareket partisi olduğu icin bazı noktalarda anlaşmayabilirler."  "Bence gerçekten Cemaat zor bir durumda çünkü AKP, Türk siyasi arenasında ona en yakın olan siyasi parti.”  (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com