İşte CHP'nin kurultay tarihi

İşte CHP'nin kurultay tarihi
CHP 34. Olağan Kurultayı 17-18 Temmuz tarihleri arasında Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılacak. Kurultayda ilk gün Genel Başkan, ikinci gün ise Parti Meclisi(PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) olmak üzere organ seçimleri yapılacak.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplanan Parti Meclisi (PM) toplantısı sona erdi. Yaklaşık 6 saat süren PM toplantısında alınan karar doğrultusunda, CHP 34. Olağan Kurultayı’nı 17-18 Temmuz tarihlerinde toplayacak. Kurultay, 17 Temmuz’un Salı ve 18 Temmuz’un Çarşamba Günü olması nedeniyle, hafta içinde denk geliyor. 
 
Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek kurultayda, Genel Başkanlık, Parti Meclisi(PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri yapılacak. Parti tüzüğüne göre, Genel Başkanlığa aday olabilmek için, üye tam sayısının en az yüzde 10’unun yazılı önerisi gerekecek. Şu an 80 kişiden oluşan PM’de de üye sayısı 60’a inecek. PM’nin 8 asıl üyesi, bilim yönetim ve kültür platformu üyeleri içinden Genel Başkanın önereceği 12 kişi arasından seçilecek.

Kurultayda seçimlerde çarşaf liste esas alınacak. Ancak kurultay üyelerinin onda birinin önerisi ve kurultaya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla blok liste usulüyle seçimlerin yapılmasına karar verilebilecek. Organ seçimlerinde yüzde 33 cinsiyet kotası, yüzde 10 gençlik kotası uygulanacak. Kurultayda ilk gün Genel Başkan, ikinci gün ise organ seçimleri yapılacak. 
Kurultayın ardından ise Genel Başkan, PM üyeleri arasından kurmaylarını yani Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini belirleyecek. 
Öte yandan CHP, bugüne kadar 67 ilde il kongrelerini tamamladı, kurultay tarihine kadar 14 ilin daha kongresini yapması gerekiyor. 
 
19’U İÇİN DE SALON AYRILDI
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, basın mensuplarına yaptığı açıklamada 34. Olağan Kurultayın 17-18 Temmuz tarihlerinde yapılacağını belirterek, ihtiyaç olması göz önünde bulundurarak, 19 Temmuz tarihi için de salonun ayrıldığını kaydetti. Matkap, kurultayın hafta içine denk gelmesi konusunda ise, “Batıda bütün partiler genelde kurultaylarını hafta içi yaparlar, bu da bir deneme” diye konuştu. Matkap, salondaki müsabakalar nedeniyle ve 19 Temmuz’dan itibaren Ramazan ayının başlamasının dikkate alınarak, bu tarihlerin belirlendiğini ifade etti. Matkap, kurulayın şölen havasında olacağını da sözlerine ekledi. 
 

Öte yandan, CHP’de büyük kurultay öncesi, kadın ve gençlik kolları da yeni yönetimlerini belirleyecek. CHP 13. Olağan Gençlik Kolları Kurultayı 17 Haziran’da, CHP 11. Olağan Kadın Kolları Kurultayı 8 Temmuz’da yapılacak.(NSK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com