İşte Derbinin Analizi!

İşte Derbinin Analizi!
G.Saray'ın yeni mabedinde ilk F.Bahçe derbisi nasıl sonuçlanacak?...

elmahaber / Cihan Demirci

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın gündeminde yer bulan bir derbiden bahsediyoruz..

Ezeli rekabet, ebedi dostlukta 367. randevu.

Bir tarafta tarihinin en kötü sezonunu geçiren yaralı Aslan, diğer tarafta ikinci yarıda bileği bükülmeyen, müthiş bir performansla zirveye kanatlanan Kanarya.

Geçmişe dönüp baktığımızda derbiler, çıkış arayan takımlar için her zaman önemli olmuş ve çoğunlukla da geriye dönük başarısızlıkları unutturacak sonuçlarla zor zamanlar geçiren takımın lehine sonuçlanmıştır.

Bu sebeple G.Saray'ın kötü durumuna rağmen yok sayılması, mutlak favori olarak F.Bahçe'nin adlandırılması son derece yanlış olur.

İKİ CEPHEDE SON DURUM

F.Bahçe 9'da 9 yaparak zirveye yükseldi. Şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor. En büyük engel ise bu gece karşısında olacak. Her ne durumda olursa olsun rakibi G.Saray çünkü. Kadroda ciddi bir sakatlık sıkıntısı yok. Emre Belözoğlu önemli
bir eksik gibi görünse de G.Saray taraftarının ağır tahrikleri altında yanlış şeyler yapabilirdi. Agresif yapısı kırmızı kart görerek
takımını eksik bırakmasına sebep olabilirdi. Bu sebeple dezavantaj gibi görünse de yokluğu avantaj olabilir sarı lacivertli ekip için.

F.Bahçe büyük maçları her zaman farklı bir konsantrasyonla oynuyor. Bu büyük bir artı kendileri için. Bu gece maçı alırlarsa
şüphesiz şampiyonluk şansı %90'lara çıkacaktır. Hatta bana göre bu sezonun şampiyonu F.Bahçe olur eğer bu maçı alırlarsa..

G.Saray'ın ise durumu ağır. Yönetim - muhalefet çekişmeleri, Hagi-yönetim arasındaki büyük gerilim, futbolcuların Hagi'ye bakışı ve taraftarın ağır protestoları..

Hiç de kolay bir maç olmayacak onlar için. Ancak bu maçı alırlarsa bir anda her şeyin güllük gülistanlık olabileceği gerçeğini
anlayabilmişse futbolcular, işin rengi değişebilir. Taraftarın tepkisi bir anda diner. Adnan Polat'ın derin bir nefes alması sağlanır. Çünkü rakip uzunca bir süredir bileği bükülmeyen F.Bahçe!

İşte bu yüzden G.Saraylı futbolcular üstün bir motivasyonla sahada olurlarsa G.Saray için bir dönüm maçı olabilir derbi.

GÖKHAN ZAN SEÇİMİ

Yalnız Hagi'nin kadro seçiminde bir noktaya değinmek gerek. Gökhan Zan seçimi oldukça riskli. İstikrarlı bir form grafiği yok.
Zaman zaman yaptığı ciddi hatalar da mağlubiyet sebebi olabiliyor. F.Bahçe'nin hızlı oyuncuları G.Saray'ın ağır savunmasını
zor durumda bırakabilir.

İLK GOLÜ FENERBAHÇE BULURSA

Bu maçta favoriden bahsetmek elbette ki çok zor. Ancak olacaklar üzere tahminde bulunulabilir. Eğer F.Bahçe ilk golü
bulursa maçı çok rahat kazanacağını düşünüyorum. Ancak sarı kırmızılı ekip mağlup duruma düşmeşse direnci artacak,
rekor denemesinde bulunacak taraftarın desteğiyle de daha iyi oynayacaktır.

KORKULAN OLUR MU?

Bu maç için en kötü senaryolardan biri ise maalesef maçın çıkacak olaylar sebebi ile tamamlanamaması. Türk Telekom Arena'da ilk G.Saray-F.Bahçe maçı. Aslanın yeni mabedinde ilk mağlubiyetini F.Bahçe'den alacak olması düşüncesi bile taraftarı çıldırtmaya yetiyor.

Bu büyük rekabetten ötürü, holiganlık duygularını stadın dışında bırakmayan taraftarlar olursa tribünde, bu maçın gidişatını
yüksek derecede etkileyebilir. Olası bir F.Bahçe üstünlüğünde, hiç arzu etmesek de Türk futbolunu kirleten görüntüler izleyebiliriz.

Hatta F.Bahçe'nin art arda goller bulması durumunda bu maçın tatil edilebileceğini bile düşünmekteyim.

Yani bu maçın tamamlanamaması gibi bir ihtimal de var.

Her ne olursa olsun, kim kazanırsa kazansın umuyoruz ki; bu iki büyük camianın mensupları gerek futbolcular, gerek yöneticiler
gerekse taraftar olarak üzerlerine düşeni yaparlar ve ezeli rakip oldukları gibi ebedi dost olduklarını da unutmazlar.

MUHTEMEL 11'LER

Galatasaray

Zapata
Neill
Servet
Gökhan Zan
Hakan Balta
Cana
Culio
Yekta
Kazım
Pino
Baros

Fenerbahçe

Volkan
Gökhan
Lugano
Yobo
Santos
Özer
Mehmet Topuz
Selçuk
Baroni (Dia)
Alex
Niang

Saat: 21:00
Stat: TT Arena
Hakem: Fırat Aydınus
Yayın: Lig Tv
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com