İşte Erdoğan'ın Çılgın İstanbul Projesi!

İşte Erdoğan'ın Çılgın İstanbul Projesi!
Başbakan Erdoğan'ın çılgın projesi olduğu iddia edilen 'Yeni İstanbul' projesi ortaya çıtkı..

Başbakan Erdoğan'ın çok merak edilen ve uzun süredir açıklanması beklenen 'çılgın İstanbul projesine' ulaşıldı.

Michigan Üniversitesi'nin Kent Planlama Yüksek Lisans Programı bünyesinde hazırlanan "Yeni İstanbul" (New İstanbul) adlı proje, fotoğraflar ve haritalar eşliğinde sunuluyor.

Gazeteport'un haberine göre "Yeni İstanbul" (Yeni İstanbul) projesi, Michigan Üniversitesi tarafından Kent Planlama Programı ile İstanbul Konut A.Ş. ortaklığıyla hazırlandı.

İŞTE ERDOĞAN'IN YENİ İSTANBUL PROJESİ

YENİ İSTANBUL
Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'a dair sözlerinin araya epigraflar halinde serpiştirildiği sunumda, dikkat çeken detaylar var. Projeye göre, Merkezlerin Merkezi olarak nitelenen Yeni İstanbul, Karadeniz kıyısına kurulacak.

Yeraltı şehri, yamaç oteli ve sığınağı, Eminönü'ne kadar ulaşan su kanalı, yeni hava limanı, ulaşım ağları, limanlar gibi çarpıcı ayrıntılar barındıran Yeni İstanbul projesinde üç hilal yapısı ve büyük önem atfedilen Atatürk Parkı öne çıkıyor.

BİNALAR KIBLE'YE BAKACAK
Projedeki dini tonlar da gözden kaçmıyor. Bunlar arasında şehirdeki önemli binaların girişlerinin Mekke'ye yani Kıble yönüne bakması gibi dikkat çeken unsurlar yer alıyor.

Yeni inşa edilecek ve mevcutlarıyla entegre hale getirilecek ulaşım ağlarıyla İstanbul'a, Türkiye'nin geri kalanına ve dünyaya kolayca bağlanabilecek. Avrupa ve Asya'yı kara, hava ve deniz yollarıyla birbirine bağlayacak Yeni İstanbul bu iki kıtanın merkezi olacak.

Buna göre, Türkiye'de yeni inşa edilecek diğer şehirlerle birlikte, Yeni İstanbul, yeni yatırım fırsatları, ülkeye yeni nakit akışı sağlayacak, büyüyen kent nüfusunun özümsenmesine yardım edecek ve doğal kaynaklar ile kalkınma arasında sürdürülebilir bir dengeyi teşvik edecek.

FAY HATTINDAN UZAKTA, GÜVENLİ BİR ALANDA
Proje uyarınca, Yeni İstanbul bölgenin kuzeyinde Karadeniz kıyısına, Marmara fay hattından güvenli bir uzaklığa inşa edilecek. Bu da acil bir durumda bölge halkının ve GSMH'nin korunmuş olması anlamına gelecek.

Projede, New York ve Tokyo ile aynı enlemde ve her ikisine de eşit uzaklıkta olan Yeni İstanbul'un dünyanın küresel şehirleri arasında merkezlerin merkezi olacağı belirtiliyor.

YENİ İSTANBUL, ÜÇ HİLAL VE ATATÜRK PARKI
Doğal koruma alanlarının arasına yerleştirilen ve güneyden Karadeniz kıyılarına kadar genişleyen Yeni İstanbul, entegre demiryolları, su kanalı, karayolları ve hava taşımacılığı ile yakın çevresine ve tüm dünyaya kolay ve hızlı bir şekilde bağlanacak.

Dikkat çekici bir detay sahile paralel olarak tasarlanan yeni şehirin üç hilal modeli etrafında şekillenmesi ve büyük önem atfedilen ATATÜRK PARKI.

Projeye göre, Atatürk Parkı, Manhattan'ın Central Park'ı, Londra'nın Green Park'ı ve Tokyo'nun Imperial Palace bahçeleri ile yarışacak ve Yeni İstanbul'un simgesi olacak.

YENİ İSTANBUL ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ'YE DE YAKIN
Yeni İstanbul, mevcut ulaşım ağlarına bağlanacak yeni karayolları, demiryolları ve entegre bir ulaşım ağı sayesinde İstanbul'a, ülkenin geri kalanına ve dünyaya hızlı ve kolay bir şekilde bağlanacak.

Böylece Yeni İstanbul'un Türkiye'ye uluslararası yatırım ve yeni gelir akımları için benzersiz bir fırsat sunacağı ifade ediliyor.

Ayrıca Karadeniz kıyısı boyunca Karadeniz sahil yoluna dahil olacak bir karayolunun da planlandığı projeyleYeni İstanbul, Garipçe ile Poyrazköy arasında inşa edilmesi tasarlanan üçüncü köprüye de oldukça yakın bir konumda yer alacak.

Projede sunulan haritalarda yeni demiryollarının inşasının ve bunların mevcut ağlarla iki büyük aktarma istasyonuyla birleştirilmesinin planlandığı görülüyor.

Yeni İstanbul'un Karadeniz'e olan kıyılarında inşa edilmesi planlanan iki yeni liman dikkat çekiyor. Limanlardan biri lojistik diğeri yolcu limanı olarak kullanılacak. Ayrıca burada yeni bir havaalanı inşasının planladığı da görülüyor.

Karadeniz kıyısında yeni inşa edilecek yolcu limanından Eminönü, Karaköy'e ve Harem'e ulaşabilecek bir su kanalı inşası planlanıyor.
Bütün bu tren istasyonları, tren yolları, yeni ve mevcut karayolları, birbirleriyle ve yeni havaalanıyla bağlantılı olacak şekilde tasarlanıyor.

MANHATTAN MODEL ALINIYOR
Projede dünyanın en önemli küresel merkezlerinden biri olan Manhattan'ın arazi büyüklüğü, başarılı arazi kullanımı ve ulaşım ağları ile dünya standartlarında iş merkezleri, konut, kültürel ve eğitim tesisleri kapasitesi, bu tür tesislere sahip mahalle ve bölgelere sahip olması açısından Yeni İstanbul'a model teşkil ettiği kaydediliyor.

BÖLGENİN EŞSİZ DOĞASI KORUNACAK
Projeye göre, Yeni İstanbul bölgenin eşsiz doğal özellikleri etrafında ve bu doğal durumu ve dengeyi bozmayacak şekilde inşa edilecek.
Projede yer alan haritalardan anlaşıldığı üzere, yeni şehrin sınırları içerisinde plajlar, ormanlık alanlar, su kaynakları katı bir şekilde koruma altına alınıyor. Şehrin bunların çevresinde gelişmesi planlanıyor.

ARAZİ YAPISINA UYGUN BİR ŞEHİR OLACAK
Proje uyarınca, Yeni İstanbul'un sakinleri, ziyaretçileri ve çalışanları İstanbul'a ve iş, kültür, eğitim, rekreasyon ((insanların boş zamanlarında, eğlence ve spor amacı ile gönüllü olarak katıldıkları faaliyetleri ifade ediyor) ve konut alanları arasındaki ulaşımları, hızlı ve kullanışlı bağlantılarla sağlanacak. Yeni İstanbul, arazi yapısına uygun olarak inşa edilecek.

ÜÇ HİLAL BOYUNCA...
Şehir yoğunluğu, Yeni İstanbul'un inşa edileceği bölgenin ortasındaki üç hilal modeli boyunca yaratılıyor. Daha düşük yoğunluklar ve yükseklikler dağlara ve deniz kenarına giden eğimlerin üzerinde yer alıyor. Şehrin inşası yeni liman ve hava limanı bölgesinden başlayacak.

ŞEHRİN ENERJİSİ ALTERNATİF KAYNAKLARDAN
Proje uyarınca Yeni İstanbul'da şehir için gerekli enerji deniz, rüzgar ve güneşten sağlanacak ve bu tasarımıyla şehir dünya lideri olacak.
Binalar inşa edilirken, iki katlı, akıllı cephe mantosuyla kaplanacak. Böylece gereksiz ısı kaybından kaynaklanan aşırı enerji tüketimi engellenecek.

BİNALAR ENERJİLERİNİ KENDİLERİ ÜRETECEK
Yeşil alanlı çatı sistemlerinin yanı sıra, binalardaki enerji ve su ihtiyacı, rüzgar türbinleri, güneş panelleri, yağmur suyu toplama sistemleri, deniz suyu ve yağmur suyundan yeniden yararlanmayı sağlayacak sistemler aracılığıyla sağlanacak.

Enerji çiftliklerindeki güneş ve rüzgar toplama sistemlerinin temelinde biodizel tesisleri bulunacak. Güneş panelleri güneşi takip edecek şekilde dönebilecek. Biodizel tesislerden şehir için ilave enerji sağlanacak. Her binanın kendi enerjisinin büyük bölümünü kendisinin üretmesi planlanıyor.
Öte yandan koruma altındaki orman alanları taze ve serin bir mikro iklim yaratacak.

Projenin tasarım ekibi ise şu 16 isimden oluşuyor:
Roy Strickland (Direktör, Michigan Üniversitesi Şehir Planlama Master Programı)

Dongjun Seo (Güney Kore, mimarlık, mimarlık ve kent planlama master programları mezunu)

Shao-Ning Yu (Tayvan, Mühendislik ve İç Tasarım, mimarlık ve kent planlama master mezunu)

Joshua Anderson (ABD, Peyzaj Mimarlık, Kent Planlama master mezunu)

Advait Sambhare (Hindistan, Mimarlık ve Kent Planlama master mezunu)

I-Ming Lin (Tayvan, mimarlık ve şehir planlama master programları mezunu)

Kelly Koss (ABD, Sanat, Güzel Sanatlar, kentsel planlama ve kentsel tasarım master mezunu)

Heather Smirl (ABD Mimarlık, Kentsel Tasarım master)

Takara Tada (ABD, Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, Mimarlık, Kentsel Tasarım Master)

Qian Li (Çin, Mimarlık, kentsel tasarım master)

Michael Johnson (ABD, Peyzaj mimarlık, Kentsel tasarım master)

Sarfaraz Momin (Hindistan, mimarlık ve kentsel tasarım master)

Tyson Stevens (ABD, Sanat, Ekonomi, Mimarlık, Kentsel Tasarım mastere, Emlak Geliştirme Sertifikası)

Ross Davidson (ABD, Mimarlık, kentsel planlama, kentsel tasarım master mezunu, emlak geliştirme sertifikası)

Donald Buaku (Gana, mimarlık, mimarlık yüksek lisans, kent planlama master, müze çalışmaları sertifikası, kentsel tasarım master)

Seong Yun Cho (Güney Kore, mühendislik, mimar mühendislik, kentsel tasarım, kentsel planlama master)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com