İşte Erdoğan'ın yeni Köşk planı

İşte Erdoğan'ın yeni Köşk planı
Erdoğan, Köşk’e çıkacak parlamenter sistem çöpe atılacak, Gül nadasa çekilecek...

Başbakan, Çankaya’ya çıkarsa ‘fiili başkanlık’ yaşanacak. Başbakanlık’a Arınç gibi dominant olmayan biri gelecek. 2015’e kadar Gül’e koltuk düşünülmüyor.

AKP MKYK’nın 3 dönem yasağının ‘devamı’ yönünde aldığı kararla Erdoğan’a ‘Köşk bileti’ kesmesi hükümet ve parti yönetimi kime ‘emanet edilecek’ sorularına neden oldu. 2015 seçimlerine kadar Arınç’ın Başbakan, kongre sonrası ise partinin başına da Kurtulmuş’un getirilmesi bekleniyor.
‘TERS KÖŞE’ DIŞINDA KESİN GİBİ: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığını açıklamasına ‘prosedür toplantıları’ dışında engel kalmadı. Bu hafta sonunda Afyon’da AKP milletvekili ve kurucularla iki günlük kamp yapılacak. Daha sonra 16 Mayıs’ta tekrar il başkanı, belediye başkanı, milletvekili ‘son istişare’ gerçekleştirilecek. 20 Mayıs’tan sonra ise ‘olağanüstü bir gelişme, ters köşe’ durumu yaşanmazsa Erdoğan, AKP’nin adayı olacak.

KONGREYE KADAR ŞAHİN: Tayyip Erdoğan sonrası için güçlü bazı senaryolar dile getiriliyor. Tüzüğe göre genel başkandan sonra partiyi Siyasi İşler Başkanı yönetiyor. Bu durumda Mehmet Ali Şahin, kongreye kadar 45 günlük sürede Genel Başkan vekilliği yapacak.

PARTİ KURTULMUŞ’A EMANET: Kongrede en güçlü aday Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş durumda. Has Parti’yi kapatarak AKP’ye gelen Kurtulmuş’a Erdoğan’ın en çok güvendiği isimlerden Mustafa Şentop da destek veriyor. Kongrede Kurtulmuş’un genel başkan seçilmesi bekleniyor.

ARINÇ BAŞBAKAN: Erdoğan sonrası 10 ay Başbakanlık için en çok Bülent Arınç ismi geçiyor. Bu konum Arınç’a emeklilik öncesi Başbakanlık ikramiyesi olacak. 2007 krizinde Erdoğan’a “Ya sen, ya Gül yoksa ben” diyen Arınç, diğer iki arkadaşı gibi kendisi de Başbakanlık yapmış olacak.
GÜL PLANDA YOK: İki defa Cumhurbaşkanlığı konusunda Abdullah Gül’le bir araya gelen Erdoğan, 2015 seçimlerine kadar Gül’e bir koltuk düşünmüyor.

‘AĞABEYLERDEN’ KURTULUYOR: 2001’den itibaren parti, hükümet ve Meclis’te yönetici olan 69 isim 3 dönem yasağı kapsamında emekli edilecek. Partinin ‘akil adamlarını’ yasak kapsamına sokan Erdoğan böylece ‘ağabeylerinden’ kurtulacak.

ZAYIF ADAYLAR: Erdoğan’ın Köşke çıkması halinde ‘fiili başkanlık’ yaşanması bekleniyor. Bu durumda Başbakanlık koltuğuna dominant olmayan bir ismin getirileceği konuşuluyor. Arınç dışında Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ismi ‘geçiş dönemi Başbakanı’ olarak sıralanıyor. Ancak Yıldırım ve Babacan’ın ismi düşük ihtimal olarak belirtiliyor. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com