İşte Ergenekoncuların Taktiği!

İşte Ergenekoncuların Taktiği!
CHP'den aday Ergenekon sanıklarının Kılıçdaroğlu'na verdikleri “dokunulmazlık” taahhütnameler geçersiz konumda.

Başvurunun hayata geçmesi için Meclis Başkanlığı'na yapılması gerekiyor. Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan Başkent üniversitesi eski Rektörü Prof. Mehmet haberal ve gazeteci Mustafa Balbay ile dava kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan Ankara Ticaret Odası (ATO) eski Başkanı Sinan Aygün, “dokunulmazlıklarının kaldırılmasına” ilişkin stratejileri, pratikte bir anlam ifade etmiyor.

Başvuru MECLİS'E YAPILMALI

haberal, Balbay ve Aygün, dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin imzalı taahhütname verdiklerini kamuoyuna açıkladı. İmzalı taahhütname CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verildi. Ancak başvurunun hayata geçmesi içinMeclis Başkanlığı'na yapılması gerekiyor. Meclis İçtüzüğü'ne göre dokunulmazlığın kaldırılmasımilletvekilinin kendi isteği ile gerçekleşmiyor.Meclis Başkanlığı'na yapılacak başvurunun ardından Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun toplanarak karar vermesi gerekiyor. Karma Komisyonu'nun kararının ardından dokunulmazlığın kaldırılması içinMeclis Genel Kurulu'nun karar vermesi şartı bulunuyor. 23. Dönem'deMeclis'e gelen dokunulmazlık dosyalarının tümü hakkında 'dönemsonuna erteleme' kararı verildi. Karma Komisyonu'nun bu kararı nedeniyle hiçbirmilletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılamadı.

YEMİN EDEMEYEBİLİRLER

Diğer taraftan Ergenekon davası kapsamında yargılanan sanıklarınmilletvekili seçilmelerine rağmen dokunulmazlık kazanmayacaklarına da dikkat çekiliyor. Anayasa'ya göre ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ile seçimlerden önce soruşturmasına başlanmak şartıyla Anayasa'da sayılı suçları işleyenmilletvekilleri, dokunulmazlıktan yararlanamıyor. Tutuklu sanıklarınmilletvekili seçilmeleri halinde yemin edebilmek için mahkeme tarafından tahliye edilmeleri gerekiyor. Tahliye edilmemeleri halinde yemin etmeleri de çıkmaza girecek.

Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıracağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı vaadetti. Seçimgezileri kapsamındaMuğla'da seçmenlere seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük sorunu olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, “Demokrasi ve özgürlüğü herkes için getireceğiz” dedi. “Silivri garabetine son vereceğiz, siyasallaştırmayacağız” diyen CHP lideri, özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı vaadetti. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Birisi suç işlemişse evet, yargılanabilir.Herkes yargılanabilir, bizimaradığımız ne? Adil yargılama, almışsın içeri 3 yıldır içeride, neyle suçlandığını bilmiyor. Dışarı da çıkamıyor. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı da 'ben rahatsızım' dedi, AİHM, Avrupa Parlamentosu, saygın sivil toplum kuruluşları da böyle demokrasi olmaz diyorlar. Onun için 4. büyük adıma hazırız, 4. büyük adımı atacağız. Demokrasiyi ve özgürlüğü herkes için ama herkes için getireceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com