İşte Fatih Belediyesi hakkında suçlamalar

İşte Fatih Belediyesi hakkında suçlamalar
Kabul edilen 17 Aralık iddianamesinde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in kardeşi Sebahattin Demir hakkında ''ruhsatsız silah'' ve ''yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama" suçlarından 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, diğer 20 sanık hakkında ise ”rüşvet almak ve vermek”, ”yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama”, ”Kültür ve Tabiat Kanunlarını Koruma Kanuna muhalefet” gibi suçlardan 4 yıldan 65 yıla kadar değişen hapis cezaları talep ediliyor.

İstanbul merkezli 17 Aralık’taki soruşturma kapsamında, Fatih Belediyesi’ne yönelik dosyayla ilgili hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in kardeşi Sebahattin Demir hakkında ”ruhsatsız silah” ve ”yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama” suçlarından 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diğer sanıklar hakkında ise 4 yıldan 65 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi.

Soruşturma kapsamında, Fatih Belediyesi’ne yönelik dosyayla ilgili 21 sanık hakkında hazırlanan ve İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 38 sayfalık iddianamede, sanıklar hakkında ”rüşvet almak ve vermek”, ”yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama”, ”Kültür ve Tabiat Kanunlarını Koruma Kanuna muhalefet’ ve ”ruhsatsız silah” suçlarından cezalar talep ediliyor.

Sanıklardan Sebahattin Demir hakkında ”ruhsatsız silah” ve ”yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama” suçlarından 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer 20 sanık hakkında ise benzer suçlardan 4 yıldan 65 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi.

İddianamede, Fatih Hobyar Mahallesi’nde yan yana bulunan 4 binanın yıkılarak yerine otel yapılması için çalışmalarda bulunan proje sahibi Celalettin Basatemur’un işlemlerin daha hızlı ve olumlu sonuçlanması amacıyla iş takipçisi Mimar Sevinç Doğan ile anlaştığı ifade ediliyor. Doğan’ın daha önce Anıtlar Kurulunda yer aldığı için çalışanlar üzerinde etki sahibi olan Hüseyin Başçetinçelik ile irtibat kurduğu anlatılan iddianamede, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay’ı kastederek Başçetinçelik’in Sevinç Doğan’a, “Git Günseli’ye durumu anlat, biraz da avans ver bitir bu işi. Ben kendisine bu işi çöz 10 kağıt alırsın dedim, sen yarın 5 kağıt ver” dediği kaydedildi.

Her iki şahsın Anıtlar Kurulu yakınında bir kafede buluştuklarının tespit edildiği vurgulanan iddianamede, Başçetinçelik’in Aybay’a götürürken para ile birlikte görüntülendiği ifade edilerek, Anıtlar Kurulu Başkanı Oğuz Ceylan’a da maddi menfaat verdikleri öne sürüldü.

İddianamede, Sevinç Doğan’ın Sebahattin Demir ve Celalettin Basatemur ile yaptığı görüşmede Demir’in Basatemur’un takip ettiği projeyle ilgili olarak, “Bana 1 hafta 10 gün süre ver, ben bunu direkt tepeden çözdüreyim” dediği belirtildi.

Sanık Doğan’ın Belediye Başkanı Mustafa Demir’i kastederek, “Biz yarın öbür gün başkanla Celalettin beyi görüştürebilir miyiz?” diye sorduğu Sebahattin Demir’in, “Bu akşam ben direkt evine gideceğim, şu anda hangi mimara verirseniz yine gidecek, Adnan bey kurulda tıkanacak bir üst yazı yazamayacak onu biliyorsunuz, senin sıkıntını çok iyi biliyorum” dediği kaydedildi. İddianamede sanık Basatemur’un, “Ya benim karar almam lazım, mal budur bu fiyattır denilmeli” dediği, Sebahattin Demir’in Mustafa Demir’i kastederek “Eğer sabredersiniz ben bu akşam direkt götürüp bunu vereceğim abime, abim çağıracak Adnan beyi, bu işi öyle çözdüreceğiz” dediği ifade edildi.

İddianamede, Fatih Belediye Başkanı’nın kardeşi olan Sebahattin Demir’in bu şekilde kamu görevlisi üzerinde nüfuz sahibi olduğundan bahisle, haksız bir işin gördürülmesi amacıyla girişimde bulunmayı vaat ettiği, bu amaçla menfaat temin ettiğine dair delil bulunmamakla birlikte, menfaat temini konusunda anlaşmaya varılması halinde dahi suç tamamlanmış gibi ceza öngörüldü.

İddianamede, soruşturma sonucunda sanık Oğuz Ceylan’ın Celalettin Basatemur ve Sevinç Doğan’dan tarihi binanın projesini çok eksikleri olmasına rağmen usulsüz olarak onayladığı, karşılığında miktarı tam olarak belirlenemeyen parayı rüşvet olarak aldığı belirtildi.

- Aksaray’daki tarihi bina

İddianamede, Aksaray’da tarihi boş binada esaslı onarım yaptırarak otele çevirmek isteyen Mehmet Ak’ın da Sevinç Doğan ile anlaştığı kaydedildi. Esaslı onarım, sağlamlaştırma ve yenileme için izin almaya çalışan Doğan’ın gerekli ruhsatı alamaması üzerine bina sahibi Mehmet Ak’ın, sanık Doğan ile çalışanlarının illegal olarak sit alanında koruma altında bulunan yapı içerisinde gece geç saatlerde esaslı onarım faaliyetine giriştikleri ifade edilen iddianamede, bu şekilde korunması gereken binayı tahrip ederek kasten zarara uğrattıkları bildirildi.

İddianamede, Doğan’ın çalışanlarından Bakan Balki’nin denetlemeye gelen zabıta memurlarına işlem yapmama karşılığında para verdiği belirtilerek, sanık Doğan’ın Fatih Belediye Başkanlığı’nda görevli Zabıta Amiri Şenol Şirin ile de rüşvet karşılığı anlaştığı kaydedildi. İddianamede, Şirin’in nöbetinde özellikle gece saatlerinde ve hafta sonları inşaat çalışmasına müdahale etmesi gerekirken izin verdiği, ayrıca başka zabıta ekipleri tarafından inşaata izin verilmediği veya kontrole gelindiği zamanlarda devreye girmesiyle, kontrol ve işlem yapılmadığı anlatıldı.

Zabıta Amiri Şenol Şirin’in Balki’ye gönderdiği bir mesaja da yer verilen iddianamede, Şirin’in mesajda “Sessiz çalışma şartı ile yarınki amir 100 TL istiyor kabulse mesaj yaz müsait değilim” yazdığı belirtildi. İddianamede, bu süre içinde Şirin ile Doğan arasında görüşmelerin devam ettiği, Şirin’in kaçak çalışmanın ne zaman yapılacağı konusunda bilgi verdiği ve böylece kaçak inşaatın ortaya çıkmadan devam etmesini sağladığı vurgulandı.

Sanık Mehmet Ak’ın Aksaray semti Aksaray caddesi üzerinde bulunan tarihi boş binada kaçak olarak inşaat yapılabilmesi için Sevinç Doğan vasıtasıyla Şenol Şirin’e rüşvet verdiğinin tespit edildiği anlatılan iddianamede, sanık Sevinç Doğan’ın tarihi binada kaçak çalışma yapılmasını sağlamak için kaçak inşaata göz yumulması karşılığında Şenol Şirin’e değişik zamanlarda rüşvet verdiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Sanık Bakan Balki’nin Sevinç Doğan ile birlikte hareket ederek Sevinç’in talimatları doğrultusunda kaçak inşaata göz yumulması karşılığında Şenol Şirin’e rüşvet verdiğinin te

RÜŞVET OLARAK NELER ALINDI

- İstanbul merkezli 17 Aralık’taki soruşturma kapsamında Fatih Belediyesi’ne yönelik dosyayla ilgili hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede, şüphelilerin rüşvet olarak çamaşır makinesi, araba tamiri, alışveriş ve para aldığı belirtildi

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından tamamlanan ve İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Fatih’te bulunan Faruk Güreler’e ait otelin Fatih Belediyesinde görevli ”Hamdi” isimli memur tarafından mühürlendiği, otel sahibi Faruk Güreler’in mührün sökülüp otelin yeniden faaliyete geçmesi için şüpheli Sevinç Doğan ile belli bir para karşılığında anlaştıkları, Doğan’ın mührün sökülmesi konusunda daha önce Zeytinburnu Belediye Başkanlığı yapması nedeniyle işlemleri kolaylaştıracak Hasan Yılmaz ile anlaştığı, Yılmaz’ın işlemleri, nüfuzunu kullanarak rahat bir şekilde yapabileceğini belirttiği, ancak yaptığı çalışmalar neticesinde mührü söktüremediği anlatıldı.

Şüpheli Doğan’ın resmi olarak bir şey yapamayınca gayri resmi yollardan kendisine yardımcı olması için Fatih Belediyesi Zabıta Müdürlüğünde zabıta olarak görev yapan şüpheli Şenol Şirin ile irtibata geçtiği, Şirin’in ise belli bir miktar para karşılığında konuyu takip edeceğini belirttiği anlatılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

”Şüpheli Sevinç Doğan’ın şüpheli Faruk Güreler’e ait otelin mühürlenmesi sonrasında mührü bozmak için para aldığı, mührü Fatih Belediyesinde görevli zabıta memuru Şenol Şirin’e bozdurduğu, şüpheli Şirin’in, Faruk Güreler’e ait olan otelin mührünü Sevinç Doğan’ın talimatıyla bozduğu, bu eyleminin karşılığında Doğan’ın aracılık ettiği rüşveti aldığı, Faruk Güreler’in sahibi olduğu otelin mührünün bozulması için Sevinç Doğan aracılığı ile Şenol Şirin’e rüşvet verdiği, ancak soruşturmaya başlanmadan önce öldüğü anlaşılmıştır.”

İddianamede, şüpheli Zeki Koçhisarlı’nın Beyoğlu’nda 4 adet tarihi bina üzerinde tadilat, tamirat ve yıkım işlemlerini usulsüz olarak yaptırmak amacıyla, ilgili kamu görevlilerine verilmek üzere Beyoğlu Belediyesi çalışanı şüpheli Murat Akagündüz’e rüşvet verdiği, Akagündüz’ün bu binalar üzerinde tadilat tamirat ve yıkım işlemlerini usulsüz olarak yaptırmak amacıyla, şüpheli Ali Tunç’tan yardım istediği ve şüpheli Zeki Koçhisarlı’dan aldığı rüşvet parasının Tunç’a verilmesine aracılık ettiği belirtildi.

Şüpheli Ali Tunç’un 4 bina için aldığı rüşvet parasını İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurul Müdürlüğünde raportör olaran görev yapan şüpheli Hasan Soyal ve Kurul Müdürü şüpheli Yener Çavdar’a verdiği kaydedilen iddianamede, şüpheli Tunç’un yine aynı usulsüz yapılaşma ile ilgili izin alabilmek için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yenileme Kurulu Müdürü olarak görev yapan şüpheli Raşit Şentürk’e Siemens marka çamaşır makinesi aldığı bildirildi.

Şüpheli Hasan Soyal’ın aldığı rüşvet parası karşılığı kurula verilmek üzere usulsüz olarak olumlu rapor hazırladığı kaydedilen iddianamede, şüpheli Yener Çavdar’ın İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurul Müdürü sıfatıyla, 4 binanın tadilat, tamirat ve yıkım işlemlerinin usulsüz olarak yapılabilmesine rüşvet karşılığı onay verdiği, şüpheli Raşit Şentürk’ün ise şüpheli Ali Tunç’tan rüşvet olarak aldığı çamaşır makinesi karşılığı onay verdiği anlatıldı.

İddianamede, ”Şüpheli Ali Tunç’un Muhsinoğlu Han’ın otel olarak işletime açılabilmesi için 2. Koruma Kurulu Müdürü şüpheli Raşit Şentürk’e şüpheli Nesrin Çiçek Akçil’i raportör olarak ayarlaması için bir alışveriş merkezinde alışveriş yaptığı ve Şentürk’ün arabasını tamir ettirdiği, usule uygun olarak rapor yazması için 2. Yenileme Kurulu Raportörü Nesrin Çiçek Akçil’e 7 bin 500 lira maddi menfaat sağladığı, hazırlanan raporun Anıtlar Kurulundan geçmesi için 4. Koruma Kurulu Müdürü şüpheli Günseli AYBAY’a maddi menfaat sağlanmasına aracılık ettiği anlaşılmıştır” denildi.

Şüpheli Kader Demir’in tespit edilen görüşmelerden ve teknik takip sonuçlarından anlaşıldığı gibi 956 ada, 3 parsel ve 217 ada, 7 parsele uygun rapor düzenlemek karşılığında şüpheli Ali Tunç’tan menfaat temin ettiği, rüşvet anlaşmalarının ve kararlaştırılan menfaatin temin edildiğinin iletişimin denetlenmesi ve teknik takip sırasında elde edilen delillerle kesin olarak belirlendiği, Demir’in rüşvet paralarını ya elden ya da bankadan havale ve EFT yoluyla aldığının tespit edildiği ifade edildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com