İşte Gerçek Uzman Raporu!

İşte Gerçek Uzman Raporu!
Erdoğan ve oğlu Bilal'in ses kayıtları ile ilgili ABD’li 'gerçek' uzmanlar görüş bildirdi.

17 Aralık sabahı Türk polisinin Erdoğan hükümetinden yetkililer ve ailelerinin evlerine yaptıklari baskınların ardından başladığı ve 26 saatlik bir sürece yayıldığı öne sürülen 5 telefon konuşması ile ilgili ABD’li uzmanlar görüş bildirdi.

ABD’de bulunan şifreli iletişim teknolojileri eksperi McClatchy’nin yaptığı incelemelere göre tape gerçek ve güvenilir. Tapede Başbakan’ın oğluna büyük miktarlarda parayı “sıfırlaması” talimatını verdiği tape, aynı zamanda 2 kıdemli Tübitak çalışanlarının da işine maloldu.
 
Daha önce Türk ceza davalarında tanıklık etmiş ABD’li siber analist Joshua Marpet ise belirgin montajların sadece beş konuşmanın biraraya getirilmesinden ibaret olduğunu söyledi. Marpet’a göre münferit konuşmalarda herhangi bir müdahale bulunmuyor. Marpet ayrıca, yer ve kişi isimlerinin etrafında gözlemlenen küçük ses çıkışlarının, ses kaydını yapan kişinin koyduğu işaretlerden kaynaklanabileceğini dile getirdi.
 
Ayrıca Marpet, “Eğer sahteyse, daha önce bu kadar sofistikesini görmedim” dedi.
 
Marpet tüm aramalardaki ses seviyelerinin tutarlı olduğunu doğruladı. Tape boyunca Erdoğan olduğu iddia edilen ses daha çatlak ve mekanik, oğluna ait olduğu iddia edilen ses ise daha berrak. Sesler arasındaki farklılığın, Kriptofon olduğu iddia edilen telefonlar arasındaki farklılıklardan, ya da dinlenme biçimlerinin farklılığından kaynaklanabileceğini dile getirdi. Marpet’a göre, Başbakan elektronik ortamda yapılan bir müdahale ile, oğlu ise yerleştirilen bir alıcı aracılığıyla dinlenmiş olabilir.
 
İnsan hakları konusunda araştırmalar yapan Human Rights Watch’tan Emma Sinclair-Webb ise, son dönemde aceleye getirilen yasaların, hükümetin kendini muhalefete ve diğer eleştirilere karşı korumak için kullanıldığını söyledi. Sinclair-Webb ayrıca bu yasaların çok büyük politik çatışmalar ve hükümetin yok etmeye çalıştığı yolsuzluk skandallarıyla eş zamanlı olduğuna dikkat çekti. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com