İşte Halkın Onayladığı O Yenilikler!

İşte Halkın Onayladığı O Yenilikler!
Çıkan onca gürültü ve kavganın ardından halkın yüzde 30'u sandığa gitmezken giden yüzde 70'den yüzde 58'i evet dedi ve bakın ne değişti?

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞMEYECEK Parti kapatma davalarında, milletvekilliğinin düşürülmesi kararı verilemeyecek. (Madde 84)

HSYK'YA 22 ÜYE Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) halen 7 olan asıl üye sayısı 21'e, 5 olan yedek üye sayısı ise 10'a çıkarılacak. Kurulun Başkanı, Adalet Bakanı olmaya devam edecek. Kurul üyelerinin belirlenmesinde tüm hakim ve savcılar oy kullanacak. (Madde 159)

YAŞ'A SINIRLI YARGI YOLU Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları yargıya götürülebilecek. Yargı, bu yetkiyi, idari eylem ve işlemin hukuka uygunluğunun denetimiyle sınırlı kullanacak, yerindelik denetimi yapamayacak. (Madde 125)

ASKERİ YARGIYA KISITLAMA Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar, her durumda adliye mahkemelerinde görülecek. (Madde 145)

MEMURA TOPLU SÖZLEŞME Memura toplu görüşme yerine toplu sözleşme hakkı getirilecek. Ancak, memura yine grev hakkı tanınmıyor. (Madde 53) - Memura verilen uyarma ve kınama cezaları da yargı denetimine açıldı. (Madde 129)

KİŞİSEL BAŞVURU HAKKI Kişiler, "Anayasa şikayeti" başvurusunda bulunabilecek. Yüce Divan kararlarına karşı yeniden inceleme başvurusu yapılabilecek. (Madde 148)

OMBUDSMANLIK Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsmanlık) oluşturulacak. Kurum, TBMM Başkanlığı'na bağlı olarak kurulacak ve idarenin işleyişi ile ilgili şikiyatleri inceleyecek.

POZİTİF AYRIMCILIK "Kadınlar ve erkekler eşik haklara sahiptir" şeklindeki maddeye "bu maksatla alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz" cümlesi eklenerek, pozitif ayrımcılık getirildi. (Madde 10)

SEYAHAT HÜRRİYETİ Yurt dışına çıkma hürriyetini kısıtlamak, hakim iznine bağlanıyor. Değişiklik, özellikle vergi cezaları nedeniyle getirilen yasakları etkileyecek. (Madde 23)

ÇOCUK HAKLARI "Ailenin korunması" başlıklı maddenin başlığı "ailenin korunması ve çocuk hakları" şeklinde değiştirilerek, çocuk hakları genişletiliyor. (Madde 41)

12 EYLÜL'E YARGI YOLU Anayasanın, 12 Eylül yöneticilerinin yargılanmasını önleyen geçici 15. maddesi, yürürlükten kaldırıldı.

Referans

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com